fbpx

Stanowisko KZP – PTCH

Propagowanie utrzymywania świń na wybiegach nie poprawi sytuacji epizootycznej względem ASF.

Krajowy związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej popiera ideę podnoszenia dobrostanu zwierząt za rekompensatą, która została zawarta w programie „Dobrostan zwierząt” Wariant 1.1 i Wariant 1.2. zatwierdzonym przez Komitet Monitorujący PROW 2014–2020, odnoszącym się do powiększenia powierzchni przypadającej na 1 zwierzę.

Środowisko producentów trzody chlewnej zaniepokoiło się jednak propagowaniem, w dobie walki z ASF, dostępu świń do wybiegu opisanym w Wariancie 1.3 i 1.4. Zdajemy sobie sprawę, że zgodnie z zasadami bioasekuracji, w przypadku utrzymywania świń na wybiegach rolnicy muszą wybieg zabezpieczyć podwójnym ogrodzeniem o wysokości 1,5 metra związanym na stałe z podłożem na podmurówce lub wkopanymi krawężnikami. Jak pokazuje jednak wieloletnie doświadczenie walki z wirusem ASF, nawet stada stale przebywające w budynkach bez wybiegów, które mają wprowadzone zasady bioasekuracji są zakażane wirusem. Dochodzenia epizootyczne bardzo rzadko pokazują drogę przeniknięcia wirusa ASF do stada. Najczęściej sposób wniknięcia i zakażenia stada pozostaje nieznany. Świadczy to o tym jak jeszcze mało wiemy na temat sposobów rozprzestrzeniania się wirusa ASFmówi Aleksander Dargiewicz, dyrektor zarządzający w KZP – PTCH.

W ocenie hodowców propagowanie utrzymywania świń na wybiegach nie poprawi sytuacji epizootycznej względem ASF. Dlatego KZP – PTCH postuluje do ministra rolnictwa o odstąpienie od planowanych dopłat do świń utrzymywanych na wybiegach opisanych w Wariantach 1.3 i 1.4. do momentu całkowitej eradykacji wirusa ASF z kraju.

Opracował: Krzesimir Drozd
Źródło: KZP – PTCH

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.