Stan zasiewów ozimin w UE

W krajach Unii Europejskiej na ogół zasiewy ozimin przebiegały bez większych zakłóceń, co również daje podstawy do dobrych prognoz zbiorów w kolejnym roku.

Obfite opady deszczu utrudniały zasiewy pszenicy ozimej we Francji. Jak na razie jednak Strategie Grains podało optymistyczne szacunki tegorocznej powierzchni upraw pszenicy ozimej na zbiór w 2014 r. – w wysokości 5,02 mln ha, tj. o 1% więcej niż przed rokiem, z zaznaczeniem jednak, że wysokość ta może być poddana pewnym korektom ze względu na skutki opadów deszczu i utrudnienia w siewach.
Do 11 listopada br. francuscy rolnicy obsiali 84% planowanego areału pszenicy ozimej, nieznacznie tylko mniej niż 85% w tym samym okresie sezon wcześniej – poinformowało FranceAgriMer. Wzrost i rozwój roślin jest jednak szybszy niż przed rokiem – 74% pszenicy wykiełkowało w porównaniu do 51% rok temu. Pierwszy oficjalny szacunek areału pszenicy ozimej zostanie podany na początku grudnia br.
W Niemczech zasiewy pszenicy ozimej zostały już ukończone i wszystko wskazuje na to, że tegoroczna powierzchnia będzie nieznacznie większa niż przed rokiem. Wzrost i rozwój roślin przebiega dobrze. Większy areał pszenicy ozimej został osiągnięty prawdopodobnie przez redukcję powierzchni upraw rzepaku – o około 4%. Powierzchnia pszenicy ozimej w Niemczech na zbiór w 2013 r. wynosiła 3,1 mln ha wobec 3 mln ha rok wcześniej.
Z kolei w Wielkiej Brytanii powierzchnia upraw pszenicy na zbiór w 2014 roku będzie o 22% większa niż przed rokiem i jest obecnie szacowana na 1,98 mln ha – poinformowała organizacja HGCA (Home-Grown Cereals Authority). Zmniejszyć się ma natomiast areał jęczmienia jarego – o około 40% do 534 tys. ha. Prognoza ta bazuje na badaniach intencji co do zasiewu przeprowadzonych wśród rolników.
(Źródło: FAMMU/FAPA)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności