fbpx
Strona głównaUprawaNawożenieStan plantacji rzepaku ozimego na koniec listopada

Stan plantacji rzepaku ozimego na koniec listopada

Rośliny rzepaku ozimego prezentują się różnie, tak jak różna może być agrotechnika plantacji. Spotkać można kolorowe pola z rzepakiem ozimym i choć barwy są iście jesienne to taki widok świadczy o głodnych roślinach, które dodatkowo są silnie uszkodzone przez śmietkę kapuścianą. Czy takie plantacje mają szanse na przetrwanie zimy?

W plantacjach rzepaku ozimego niebudzących zastrzeżeń rośliny wyglądają dobrze. Po zabiegach ochrony i dokarmiania są w przewadze przygotowane na zimę. Wprawdzie noszą ślady po szkodnikach, przede wszystkim śmietce kapuścianej, ale terminowo chronione i dobrze odżywione w pewnym stopniu były wstanie zregenerować uszkodzenia.

Są też słabe plantacje rzepaku ozimego, wskazujące na zaniechania w okresie pielęgnacji jesiennej. Spotkać można kolorowe pola z rzepakiem ozimym i choć barwy są iście jesienne to taki widok świadczy o głodnych roślinach. Wskazuje na niedożywienie przede wszystkim azotem, dalej pozostałymi składnikami. Zagłodzone plantacje na wiosnę wcześnie wymagać będą nawożenia azotem, który trzeba będzie podać w formie azotanowej N-NO3, tj. szybko dostępnej dla roślin. Ponadto takie plantacje są najczęściej dość słabo rozwinięte, na koniec listopada mają 5-6 liści. Widoczne jest w nich spore zachwaszczenie, co oznacza konieczność wczesnej interwencji i zastosowania korekty herbicydem.

Plantacje niedostatecznie/ nieterminowo chronione przed szkodnikami są silnie przez nie uszkodzone. Nagorzej pod tym względem prezentują się rośliny słabo odżywione, które nie były wstanie zregenerować uszkodzeń po śmietce kapuścianej i na korzeniach roślin widoczne są mocne ślady po szkodniku. Uszkodzone, niedokarmione, słabo rozwinięte nie są właściwie przygotowane do wejścia w spoczynek zimowy i mogą mieć trudności z przetrwaniem zimy.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.
[newsletter_signup_form id=4]