fbpx
Strona głównaTechnikaPrzegląd stałokomorowych pras do zbioru słomy

Przegląd stałokomorowych pras do zbioru słomy

Jednym z najpopularniejszych sposobów zbioru słomy jest jej prasowanie z wykorzystaniem pras rolujących lub wielkogabarytowych. W małych i średnioobszarowych gospodarstw rolnych dominują prasy rolujące stałokomorowe łańcuchowe oraz walcowe. Maszyny te są również stosowane do zbioru słomy.

Prasy belujące produkują zarówno wytwórcy krajowi jak i zagraniczni. Przyjrzeliśmy się prasom rolującym przeznaczonym do słomy wybranych producentów obecnych na polskim rynku. O maszynach pozostałych wytwórców napiszemy kolejnym razem.

Prasy marki Kuhn

Oferta francuskiego producenta w zakresie pras stałokomorowych obejmuje cztery modele. Do zbioru siana i słomy francuski producent poleca model FB 119 dostępny bez rotora oraz pozbawiony noży. Maszyna ta formuje bele o średnicy 1,25 i szerokości 1,20 m. Seria FB to prasy walcowe. Komora prasowania w modelu F119 składa się z 14 walców. Maszyna ta podobnie jak i pozostałe prasy Kuhn serii FB jest wyposażona w mechanizm wiązania sznurkiem lub obwiązywania siatką. Do obsługi funkcji maszyny producent oferuje terminal z ciekłokrystalicznym wyświetlaczem. W urządzeniu tym użytkownik może wybrać, czy wiązanie ma być inicjowane ręcznie, czy też automatycznie.

Stałokomorowy model Kuhn FB 119 formuje bele o średnicy 1,25 i szerokości 1,20 m, fot. Kuhn
Stałokomorowy model Kuhn FB 119 formuje bele o średnicy 1,25 i szerokości 1,20 m, fot. Kuhn

Prasy Metal-Fach

Oferta pras stałokomorowych marki Metal-Fach obejmuje trzy modele pras stałokomorowych. Jedną z nich prasa łańcuchowa Z587, która formuje balot o średnicy 1200 cm. Dostępny jest także model Z587/1 z komory którego wylatuje balot o średnicy 1500 mm.

Prasy belujące Z587 i Z587/1 przeznaczone są do zbioru siana, zielonki o wilgotności do 60 proc. oraz słomy pokombajnowej.

Komora zwijania typu łańcuchowego w obu modelach została oparta na 33 prętach. W maszynach zastosowano bębnowo-palcowy podbieracz o szerokości 1800 mm. W wyposażeniu standardowym znajduje się rolkowy docisk pokosu, który usprawnia przeniesienie materiału poprzez podbieracz do komory.

Zbiór siana i słomy umożliwia także prasa Z562 z komorą typu walcowego, która jest oparta na 16 walcach oraz Z602 z komorą łańcuchowo- walcową.

Prasy wyposażono w system wiązania balotów sznurkiem lub siatką. Maszyny są obsługiwane z poziomu kabiny ciągnika za pomocą cyfrowego panelu sterujący, który informuje użytkownika m.in. o stanie przeładowania komory oraz o otwarciu komory, pracy zespołu obwiązywania siatką i działaniu rozdzielacza hydraulicznego.

Prasy od firmy Claas

Claas posiada w swojej ofercie serię pras rolujących o nazwie Rollant przystosowanych również do zbioru materiałów suchych. Jednym z modeli jest prasa Rollant 520, która wytwarza baloty o średnicy 1,25 m i szerokości 1,20 m. W komorze prasowania znajduje się łącznie 16 walców. Osiem z nich wykonano z blachy stalowej o grubości 3mm, a pozostałe osiem z blachy stalowej o grubości 4 mm.

Prasa jest dostępna w wersji ze zgarniaczem palcowym do delikatnego traktowania materiału, z rotorem podającym oraz systemem do cięcia. Jako wyposażenie dodatkowe dostępny jest podbieracz z dociskaczem. Do owijania balotów można wybrać sznurek lub siatkę. Obsługę prasy z poziomu kabiny ciągnika umożliwia terminal Claas Operator.

Jednym z modeli pras Claasa jest Rollant 520, który wytwarza baloty o średnicy 1,25 m i szerokości 1,20 m
Jednym z modeli pras Claasa jest Rollant 520, który wytwarza baloty o średnicy 1,25 m i szerokości 1,20 m, fot. Claas

Największą prasą stałokomorową w ofercie Claasa jest Rollant 620 formująca baloty o średnicy  1,50 m. Maszyna jest przeznaczona do zbioru słomy i siana z wysoką przepustowością i gęstością bel. W opcji dostępny jest mechanizm tnący Roto Cut (RC) z siedmioma nożami. Jak podkreśla producent, krótka słoma wpływa na kształt samego balotu, który w łatwy sposób można rozwinąć, pomimo silnego zgniotu.

Prasy ze stajni Maschio Gaspardo

Włoska firma Maschio Gaspardo w swej bogatej ofercie ma również prasy stałokomorowe, które pojawiły się w wyniku połączenia ze strukturami włoskiego producenta – firmy Officine Feraboli S.p.A. specjalizującej się w produkcji tych maszyn.

W ofercie Maschio Gaspardo dostępnych jest pięć serii pras stałokomorowych. Wśród nich są maszyny serii Entry, którą tworzą dwa modele oznaczone symbolami 120 i 150 przeznaczone do zbioru słomy, siana oraz zielonki na sianokiszonkę. Pierwsza prasa formuje baloty o średnicy 120 cm. Wymiary balotów z drugiego modelu to 150 cm.

Prasy łańcuchowo-listwowe są potencjalnie niezawodne i tańsze od pozostałych typów pras. Modele Entry są jednymi z najpopularniejszych w kraju, fot. Maschio
Prasy łańcuchowo-listwowe są potencjalnie niezawodne i tańsze od pozostałych typów pras. Modele Entry są jednymi z najpopularniejszych tego typu pras w kraju, fot. Maschio

Obie maszyny są wyposażone w komory łańcuchowe. Baloty mogą wiązane siatką lub sznurkiem. Do sterowania prasami producent oferuje prosty sterownik z licznikiem sformowanych balotów.

Kolejną maszyną z logo Maschio Gaspardo jest Trotter W konstrukcji tej maszyny zastosowano komorę składającą się z 18 użebrowanych walców. Zależnie od potrzeb maszyna może być wyposażona w zespół tnący wyposażony w 13 lub 25 noży. W przypadku zbioru jedynie słomy lub siana producent oferuje prasę z klasycznym podajnikiem grzebieniowym.

Prasa jest sterowana za pomocą terminala znajdującego się w kabinie ciągnika. Zbiór plonów różnych rodzajów paszy w tym roślin strączkowych jak również słomy i ziarna umożliwiają prasy Mondiale 120. Są to maszyny, które formują baloty o średnicy 120 cm. Baloty powstają w komorze składającej się z 19 walców. Prasy są wyposażone w dwa systemy podawania z zespołami tnącymi, które różnią się liczbą noży.

Prasy z logo Sipma

Lubelska fabryka oferuje rolnikom sześć modeli pras stałokomorowych. Jedną z maszyn jest PS 125 Fortis z komorą walcowo-łańuchową, która formuje baloty o wymiarach: 1,2×1,2 m. Jest ona przeznaczona do zbioru słomy pokombajnowej zbóż i rzepaku oraz resztek pożniwnych kukurydzy i siana zgrabionego w wały jak również może być wykorzystana o zbioru podwiędniętej zielonki z przeznaczeniem na sianokiszonkę. Standardowo maszyna jest wyposażona w rotor, który zapewnia szybki i wydajny przepływ materiału do komory prasowania. Dodatkową opcją jest rotacyjny zespół podająco-rozdrabniający wyposażony w 11 noży tnących. Maszyna jest obsługiwana za pomocą elektronicznego sterownika.

Predysponowana do zbioru słomy jest prasa Classic PS 1210 wyposażona w komorę łańcuchową. Zwija ona bele o standardowej wielkości 1,20 x 1,20 m. Standardowo prasa wiąże baloty sznurkiem. Za dopłatą maszynę można doposażyć w obwiązywanie siatką, automatyczne smarowanie, szerokie ogumienie oraz elektryczne sterowanie obwiązywaczem z komputerem pokładowym.

W gamie maszyn stałokomorowych Sipma jest dostępna prasa walcowo-łańcuchowa
W gamie maszyn stałokomorowych Sipma jest dostępna prasa walcowo-łańcuchowa PS 1223 Faster z komorą zwijania o wymiarach 1,2 x 1,2 m, fot. Sipma

W gamie produktów Sipma posiada prasę z komorą walcową PS 1235 Pionier. Prasa ta jest przeznaczona do zbioru zielonki na sianokiszonkę jak również  dobrze sprawdza się w zbiorze słomy i siana. Wymiary formowanych balotów to 1,25×12 m. Maszynę wyposażono w rotacyjny zespół podająco-rozdrabniający z 11 nożami tnącymi oraz elektroniczne sterowanie.

Prasy marki New Holland

New Holland oferuje cztery modele pras rolujących, które mogą być wykorzystywane do zbioru słomy. Wchodzące w skład serii BR100 modele BR120 i BR150 Utility to propozycja skierowana do niewielkich gospodarstw, które potrzebują maszyn do sprasowania przede wszystkim suchych materiałów, jakich jak słoma czy siano. Prasy formują bele o szerokości 1,20 m i średnicy wynoszącej odpowiednio: 1,20  i 1,50 m. Obydwa modele są wyposażone w łańcuchowo-prętowy układ formujący bele. Modele BR155 mogą formować gęstsze i cięższe bele. Szerokość beli w tych prasach podobnie jak w mniejszych modelach wynosi 1,20 m, ale średnica jest większa i wynosi 1,55 m.

W standardzie obwiązywanie balotów w prasach serii BR100 odbywa się za pomocą siatki. Opcjonalnym wyposażeniem jest podwójny aparat wiążący sznurkiem. Maszyny można też wyposażyć również w obydwa wymienione rozwiązania.

Jedną z propozycji firmy New Holland do zbioru słomy jest prasa Roll- Bar 125, dostępna w wersji z rotorem podającym i rotorem z 15 nożami
Jedną z propozycji firmy New Holland do zbioru słomy jest prasa Roll- Bar 125, dostępna w wersji z rotorem podającym i rotorem z 15 nożami, fot. NH

W ubiegłym roku gama pras stałokomorowych NH powiększyła się o model Roll-Bar 125 dostępny w dwóch wersjach: z rotorem podającym i rotorem z 15 nożami. Maszyna formuje bele o średnicy 1,25 m. Prasa jest obsługiwana z poziomu kabiny za pomocą terminala, który informuje użytkownika o wypełnieniu komory prasy, łącznej liczbie bel, liczbie bel uformowanych na danym polu, owiniętych sznurkiem lub siatką.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.