Środki na targowiska – dogrywka

Rozpoczęła się druga edycja konkursu na budowę, przebudowę, remont lub wyposażenie targowisk stałych. Samorządy mają czas na złożenie wniosków do 11 lutego. Środki na ten cel pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich przeznaczonych na podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej, a mogą się o nie ubiegać miejscowości do 50 tys. mieszkańców. 
 

Sprawdziliśmy jak sytuacja wygląda w województwie warmińsko-mazurskim. – W pierwszej edycji konkursu, która odbyła się w ubiegłym roku, złożyło do nas wnioski dziesięć miejscowości i bardzo się cieszę, że mogliśmy wtedy wesprzeć je wszystkie – komentuje Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. – Ponieważ kończy się realizacja programów unijnych w tym okresie programowania, w drugiej edycji jest mniej środków na ten cel, dlatego warto przyłożyć się do jak najlepszego przygotowania wniosku.
 
Gminy, które skorzystały już z tego programu, w tej chwili przygotowują się do uruchomienia inwestycji na targowiskach. Prace, na które samorząd województwa warmińsko-mazurskiego przeznaczył łącznie 8,3 mln zł, mają ruszyć na wiosnę. Dzięki temu skorzystają mieszkańcy i drobni producenci z Kętrzyna, Susza, Dobrego Miasta, Lidzbarka Warmińskiego, Szczytna, Giżycka, Olsztynka, Kowali Oleckich, Dywit i Tolkmicka.
 
Te miejscowości wpisują się w politykę, realizowaną przez samorząd województwa, polegającą na wsparciu produkcji tradycyjnej, regionalnej, zdrowej żywności – dodaje Jacek Protas. – Promujemy wytwarzanie takich produktów, a także miejsca ich sprzedaży i mamy na to środki, a to może być szansą na złagodzenie skutków bezrobocia na obszarach wiejskich. Dodatkowo doświadczenia krajów europejskich, szczególnie z południa Europy, pokazują, że lokalne targowiska są licznie odwiedzane zarówno przez mieszkańców, jak i turystów. Są nie tylko atrakcją turystyczną, ale miejscem zaopatrzenia w zdrowe, świeże i tanie produkty prosto od producenta.

Oprac. EG

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności