fbpx

Środki grzybobójcze do zwalczania chorób w łanie zbóż ozimych

Zboża ozime atakowane są przez szereg chorób grzybowych. Dlatego na plantacji pszenicy czy pszenżyta istotne jest utrzymanie jak najdłużej zdrowych co najmniej dwóch górnych liści, które odpowiedzialne są w ponad 70% za wytworzenie plonu ziarna. Liść flagowy odpowiada za wytworzenie 43% plonu, podflagowy – 22%, a trzeci od góry – 8%.

U żyta głównym organem asymilacyjnym jest źdźbło. Zmniejszenie jego powierzchni asymilacyjnej w znacznym stopniu obniża wysokość przyszłego plonu, może to być granica opłacalności jego produkcji. Wczesne wykrycie objawów chorobowych umożliwia podjęcie skutecznej walki z grzybem. Należy jednocześnie pamiętać o uwzględnianiu progów szkodliwości dla jednostek chorobowych.

Objawy wystąpienia mączniaka, fot. B. Jaśkiewicz

Wybór strategii ochrony zależy od założonej wysokości plonu. Im będzie on wyższy, tym sięgamy po bardziej rozbudowaną i kosztowną ochronę. Zabieg T1 (BBCH 29-31) zwalcza choroby podstawy źdźbła i rozwijające się od jesieni choroby liści: septoriozę paskowaną, rdzę brunatną i mączniaka prawdziwego; chroni dolne liście i częściowo liść podflagowy. Zabieg T2 (BBCH 41-49) chroni liście flagowe, likwiduje ukrytą infekcję liścia podflagowego i ochrania wyrosłe źdźbła przed grzybami.

Objawy septoriozy plew, fot. B. Jaśkiewicz

Wykonanie zabiegów w terminach T1 i T2 rozumie się jako ochronę zapewniającą maksymalne plonowanie. Krótszy odstęp między zabiegami umożliwia skuteczniejsze zwalczanie chorób odznaczających się szybszym rozwojem, jak mączniak prawdziwy, rdze czy brunatna plamistość liści. Zabieg T3 (BBCH 51-59) umożliwia utrzymanie zieloności liści i służy do poprawy zdrowotności kłosów, ograniczając choroby bezpośrednio na nich występujące.

Objawy septoriozy kłosa, fot. B. Jaśkiewicz

Terminy oprysków i odstępy między nimi są istotne ze względu na czas jaki mija od wykiełkowania zarodnika do wystąpienia objawów chorobowych. Zależy to od patogenu (np. inkubacja septoriozy paskowanej liści trwa 14–28 dni) jak i czynnika środowiskowego, jak temperatura, która również przyspiesza zazwyczaj rozwój grzyba. W przypadku mączniaka prawdziwego i rdzy, zabiegi powinny być wykonane zanim liście w pełni się rozwiną, ze względu na krótszy okres inkubacji grzyba. Spóźnione zabiegi odznaczają się niższą skutecznością. Najlepiej, aby substancja czynna fungicydu działała już w połowie długości okresu rozwojowego grzyba.

W tabeli zamieszczono przykładowe fungicydy do zwalczania chorób w zbożach ozimych (wg Zaleceń Ochrony Roślin 2020)
McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

1 KOMENTARZ

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.