Sprzedaż roślin tylko z paszportem

Obecnie w przypadku sprzedaży roślin do sadzenia, poprzez umowy zawierane na odległość (np. aukcje internetowe, sklepy internetowe, platformy sprzedażowe, serwisy społecznościowe, poczta kwiatowa), rośliny obowiązkowo muszą zostać zaopatrzone w paszport roślin.

Oznacza to, że osoba sprzedająca przez Internet nawet małe ilości roślin, np. nadwyżki z własnej produkcji, podlega obowiązkowi wpisu do rejestru podmiotów profesjonalnych i musi zaopatrywać te rośliny w paszporty roślin.

– Zgodnie z nowym prawem w zakresie zdrowia roślin wszystkie rośliny przeznaczone do sadzenia, przemieszczane na terytorium Unii Europejskiej wymagają zaopatrzenia w paszport roślin (art. 79 i 88 Rozporządzenia 2016/2031), a podmioty profesjonalne przemieszczające te rośliny muszą być wpisane do rejestru podmiotów profesjonalnych – informuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Jak ustaliliśmy paszport nie jest wymagany jedynie  w przypadku przemieszczania roślin, dostarczanych bezpośrednio użytkownikom ostatecznym, w tym ogrodnikom amatorom. Jednak wyjątek ten nie ma zastosowania do użytkowników ostatecznych, otrzymujących te rośliny w ramach sprzedaży poprzez umowy zawierane na odległość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności