Sprzedaż ciągników nieznacznie wzrasta…

Sprzedaż nowych ciągników w naszym kraju ostatnio kuleje. Maj był jedynym miesiącem, który poprawił swój zeszłoroczny wynik, ale i tak od początku roku sprzedaż była mniejsza o 13% w porównaniu do tej z ubiegłego roku.

W maju sprzedaż nowych ciągników nieznacznie wzrosła (+8% w porównaniu do kwietnia). Zarejestrowano 1425 nowych maszyn, czyli o 4 więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Tak więc maj to jedyny w tym roku miesiąc, w którym udało się poprawić ubiegłoroczny rezultat – informuje agencja Martin & Jacob, monitorująca rynek rolniczy.

Pomimo, że sytuacja się poprawiła, ogólny wynik nie jest zbyt optymistyczny – od początku roku na drogi wyjechało o 13% nowych ciągników mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. – Rok 2015 nie rozpoczął się dobrze dla producentów ciągników rolniczych. Od początku roku rynek nie rozwijał się zgodnie z ich oczekiwaniami. Nawet marzec, który zwyczajowo przynosił ożywienie, w tym roku nie napawał optymizmem. Długo oczekiwaną zmianę przyniósł dopiero maj, w którym po raz pierwszy w tym roku sprzedaż osiągnęła ubiegłoroczny poziom. Stało się to możliwe za sprawą uruchomienia wypłat w ramach zaległego PROW. Wszystko wskazuje na to, że również czerwiec przyniesie nam dobre wieści z rynku – mówi Mariusz Chrobot z firmy Martin & Jacob.

Liderem wśród producentów wciąż jest John Deere. W maju zarejestrowano 256 nowych traktorów tego producenta, a więc o 38% więcej niż w analogicznym okresie roku 2014 oraz 11% więcej niż w kwietniu b.r. Od początku roku zarejestrowano 915 zielono-żółtych ciągników, dzięki czemu John Deere zajął pierwsze miejsce w ogólnym zestawieniu  producentów. Na miejscu drugim ulokował się New Holland, który w maju sprzedał 247 sztuk, czyli o 7% mniej niż przed dwunastoma miesiącami. Podium ze stratą 68 sztuk do lidera zamyka Zetor. Taki wynik oznacza dla czeskiego producenta, w porównaniu z majem 2014, wzrost sprzedaży o 31%. Zaraz za podium, w maju, uplasowali się kolejno: Deutz-Fahr, Kubota, Case IH, Massey Ferguson, Claas, Valtra i Farmtrac.

Wśród modeli, na pozycję lidera, po kwietniowej przerwie powraca Zetor Major 80. W tym miesiącu 40 nabywców (o 7 więcej niż przed rokiem) zdecydowało się na zakup tego konkretnego traktora. Na miejscu drugim znalazł się popularny sadownik marki Kubota – model L5040. Zarejestrowano 31 takich ciągników (-30% w porównaniu do maja 2014 r.). Podium wśród modeli, z wynikiem 29 rejestracji, zamyka Farmtrac 675DTN, pomimo, że sama marka w zestawieniu znajduje się na ostatnim miejscu.

Wśród regionów, w których rolnicy kupują najwięcej ciągników, zwycięża Wielkopolska, w której sprzedaż wzrosła zarówno w porównaniu do kwietnia b.r., jak i maja ubiegłego roku. Na drugim miejscu z wynikiem dużo słabszym niż przed rokiem ulokowało się Mazowsze.
Przysłowiowe pudło zamyka Lubelszczyzna. Ten region może się pochwalić o 55% większą sprzedażą niż przed rokiem.

Renata Struzik, źródło: Martin&Jacob