fbpx
Strona głównaPozostałeKRIRW sprawie utrzymania wcześniejszych emerytur dla rolników

W sprawie utrzymania wcześniejszych emerytur dla rolników

W związku z przyjęciem przez Sejm RP ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła do przewodniczącego Senackiej Komisji Rodziny Polityki Senioralnej i Społecznej o wprowadzenie w ustawie poprawki, która umożliwi rolnikom przechodzenie na wcześniejszą emeryturę po osiągnięciu wieku 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn.

Obecnie obowiązująca ustawa zapewnia rolnikom prawo do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. Zapewnia to rolnikom, którzy z powodu wieloletniej ciężkiej pracy nie czują się na siłach by dalej prowadzić gospodarstwo, możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę. Rozwiązanie to ma również aspekt społeczny, ponieważ pozwala na objęcie gospodarstwa przez następców o statusie młodych rolników. Przejęcie gospodarstwa przez rolnika w wieku poniżej 40 lat pozwala na skorzystanie ze środków na rozwój gospodarstwa i zapewnia dobry start zawodowy. Zapewnia wymianę pokoleń na wsi i ciągłość pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych – przekonuje KRIR.

Zdaniem samorządu rolniczego zablokowanie przechodzenia na wcześniejszą emeryturę rolników spowoduje, że następcy oczekując na emeryturę rodziców utracą prawa „młodego rolnika” i nie będą mogli pozyskać dofinansowania na rozwój swoich gospodarstw. Wiele młodych osób wychowanych na wsi opuści gospodarstwa rodziców poszukując pracy poza rolnictwem, co doprowadzi do wyludnienia obszarów wiejskich.

Źródło:KRIR

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.