fbpx
Strona głównaWiadomościW sprawie roszczeń dzierżawców

W sprawie roszczeń dzierżawców

Sąd Najwyższy 19 października roku wydał postanowienie w sprawie roszczeń dzierżawców dotyczących sprzedaży dzierżawionych nieruchomości.

Sąd uznał, że roszczenia dotyczące prawa do zakupu gruntów głównie spółek z obcym kapitałem – są bezzasadne. Sąd Najwyższy postanowił, że dzierżawcom, którzy na mocy ustawy z 2011 roku wyłączyli 30 procent gruntów z przedmiotu dzierżawy  „nie przysługuje roszczenie o zawarcie umowy sprzedaży” na pozostałe grunty. Tereny będą mogły być rozdysponowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa .

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 19 października 2017 r.:

​,,Dzierżawcy, który na podstawie art. 4 ust. 7 ustawy z dnia 16 września 2011 r. o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 233, poz. 1382) złożył Agencji Nieruchomości Rolnych oświadczenie o skorzystaniu z uprawnienia do zakupu dzierżawionej nieruchomości rolnej Skarbu Państwa z zastosowaniem prawa pierwszeństwa przewidzianego w art. 29 ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (jedn. tekst: Dz.U. z 2016 r., poz. 1491 ze zm), nie przysługuje roszczenie o zawarcie umowy sprzedaży’’.

Źródło: SN

 

 

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.