fbpx
Strona głównaPozostałeSpotkanie z dzierżawcami w Chodowie

Spotkanie z dzierżawcami w Chodowie

W środę, 28 maja br. w Chodowie (woj. Wielkopolskie) odbyła się konferencja poświęcona dzierżawie rolnej nieruchomości pochodzących z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. N

Spotkanie władz Federacji Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych z Prezesem Agencji Nieruchomości Rolnych Wojciechem Kuźmińskim oraz dziennikarzami prasy rolniczej odbyło się w siedzibie spółki BOVINAS Gospodarstwo Nasienno-Rolne.

W swoim wystąpieniu Prezes Zarządu Federacji Leszek Dereziński podkreślał, że dzierżawców z Agencją nie tyle łączą formalne umowy, co ziemia, która jest wspólnym mianownikiem warunkującym korzyści z tytułu jej posiadania i użytkowania. Zdaniem dzierżawców nie podlega dyskusji, że dla Agencji celem jest uzyskanie maksymalnych przychodów z tytułu czynszów dzierżawnych i wysokich cen przy sprzedaży nieruchomości. Natomiast dla dzierżawców ziemia, z racji jej rolniczego użytkowania, daje możliwości wypracowania dochodu, który powinien stanowić źródło utrzymania dla pracujących w gospodarstwie osób.

Podczas konferencji przedstawiciele dzierżawców z całej Polski wyrażali zaniepokojenie rosnącymi opłatami z tytułu czynszu dzierżawnego, niemożnością korzystania z pierwszeństwa nabycia dzierżawionych gruntów z uwagi na nieuregulowane kwestie roszczeń byłych właścicieli oraz brak ustawowych gwarancji co do stabilności dzierżawy rolnej.

Prezes Agencji Wojciech Kuźmiński, w odpowiedzi na pytania dzierżawców i dziennikarzy podkreślał, że rola dzierżawców jest nie do przecenienia, szczególnie jeśli chodzi o lata 90. i początkowy okres zagospodarowywania gruntów. Dzisiaj na przeszkodzie w sprzedaży gruntów, w tym także dla dzierżawców stoją m.in.: brak w większości gmin planów zagospodarowania przestrzennego oraz roszczenia byłych właścicieli, które w skali całego kraju blokują sprzedaż 500 tys. ha gruntów dzierżawionych, znajdujących się w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa. Pomimo tych trudności Agencja odnotowuje coraz większy udział w ogólnej sprzedaży -nieruchomości dzierżawionych.

Wizyta w Chodowie była doskonałą okazją do zapoznania się z dorobkiem, powstałej w 1994 r. na gruntach i majątku pochodzącym z Zasobu WRSP, spółki pracowniczej Bovinas. Spółka gospodaruje na ok. 2 500 ha. Specjalizuje się w produkcji mleka. W ciągu 13 lat wypracowała 20 mln zł zysku, który w całości przeznaczono na rozwój zakładu. Osiągnięcia spółki podczas konferencji zaprezentował jej długoletni prezes Czesław Janicki.

Grażyna Kapelko/ANR

N

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.