fbpx
Strona głównaPozostałeSpotkanie w sprawie suszy

Spotkanie w sprawie suszy

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Andrzej Lepper spotkał się dziś z ministrami resortów finansów, środowiska i skarbu państwa, aby wstępnie przygotować propozycje na Radę Ministrów w sprawie pomocy rolnikom dotkniętym klęską suszy. W rozmowach uczestniczyli również prezesi agencji obsługujących rolnictwo.

Po spotkaniu wicepremier Andrzej Lepper poinformował o propozycjach, które zostaną przedstawione Radzie Ministrów. Na pomoc socjalną, w wyniku przesunięć środków w ramach resortu rolnictwa zgromadzono około 100 mln złotych. Wśród propozycji znalazło się także rozwiązanie dotyczące pomocy rzeczowej w formie 1 tony ziarna dla najbardziej poszkodowanych gospodarstw. Kolejne propozycje to m.in. dopłaty do zakupu ziarna kwalifikowanego, zwolnienia i ulgi w czynszu dzierżawnym – Agencja Nieruchomości Rolnych.
Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Andrzej Lepper poinformował też o planach dotyczących przyszłych rozwiązań. Dotyczy to przede wszystkim niezbędnych zmian w ustawie o dopłatach do ubezpieczeń upraw i zwierząt gospodarskich. Tylko w przypadku powszechności tych ubezpieczeń i przeznaczeniu większych środków z budżetu państwa można oczekiwać właściwego funkcjonowania takiego systemu.
Aktualnie trwają konsultacje i opracowania na ten temat.
Minister Środowiska poinformował, że w przyszłym roku będą przeznaczone środki na realizację małej retencji wodnej. Realizacja tego programu przyczyni się do poprawy stosunków wodnych, poprzez właściwą gospodarkę wodną polegającą na zatrzymywaniu nadmiaru wód pochodzących z wiosennych roztopów bądź okresów intensywnych opadów i wykorzystywaniu ich w okresach suszy.

MRiRW

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.