Spotkanie w sprawie suszy

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Andrzej Lepper spotkał się dziś z ministrami resortów finansów, środowiska i skarbu państwa, aby wstępnie przygotować propozycje na Radę Ministrów w sprawie pomocy rolnikom dotkniętym klęską suszy. W rozmowach uczestniczyli również prezesi agencji obsługujących rolnictwo.

Po spotkaniu wicepremier Andrzej Lepper poinformował o propozycjach, które zostaną przedstawione Radzie Ministrów. Na pomoc socjalną, w wyniku przesunięć środków w ramach resortu rolnictwa zgromadzono około 100 mln złotych. Wśród propozycji znalazło się także rozwiązanie dotyczące pomocy rzeczowej w formie 1 tony ziarna dla najbardziej poszkodowanych gospodarstw. Kolejne propozycje to m.in. dopłaty do zakupu ziarna kwalifikowanego, zwolnienia i ulgi w czynszu dzierżawnym – Agencja Nieruchomości Rolnych.
Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Andrzej Lepper poinformował też o planach dotyczących przyszłych rozwiązań. Dotyczy to przede wszystkim niezbędnych zmian w ustawie o dopłatach do ubezpieczeń upraw i zwierząt gospodarskich. Tylko w przypadku powszechności tych ubezpieczeń i przeznaczeniu większych środków z budżetu państwa można oczekiwać właściwego funkcjonowania takiego systemu.
Aktualnie trwają konsultacje i opracowania na ten temat.
Minister Środowiska poinformował, że w przyszłym roku będą przeznaczone środki na realizację małej retencji wodnej. Realizacja tego programu przyczyni się do poprawy stosunków wodnych, poprzez właściwą gospodarkę wodną polegającą na zatrzymywaniu nadmiaru wód pochodzących z wiosennych roztopów bądź okresów intensywnych opadów i wykorzystywaniu ich w okresach suszy.

MRiRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności