fbpx
Strona głównaPozostałeSpotkanie w sprawie akcyzy

Spotkanie w sprawie akcyzy

W piątek (16 luty 2007) z inicjatywy Krajowej Izby Biopaliw odbyło się spotkanie przedstawicieli Izby oraz największych związków i organizacji branżowych: Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku w sprawie dokonania analizy skutków wprowadzenia rozporządzenia Ministra Finansów z 22 grudnia 2006r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego.

W trakcie spotkania zostało przygotowane i oficjalnie podpisane wspólne stanowisko przedstawicieli wymienionych organizacji, w którym sygnatariusze apelują do Rządu RP o pilne podjęcie debaty na temat realizacji założeń Ustawy z dnia 25 sierpnia 2006r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych.

Stanowisko opracowane przez Krajową Izbę Biopaliw we współpracy z organizacjami branżowymi obejmuje również analizę sytuacji panującej na rynku biodiesla w Polsce po 1 stycznia 2007r., propozycje rozwiązań, które zdaniem sygnatariuszy pozwolą zapobiec zapaści finansowej podmiotów zajmujących się produkcją biokomponentów w kraju jak również zagospodarować krajowy potencjał nasion rzepaku na cele energetyczne. Organizacje żądają m.in. zwlonienia lub zawieszenia podatku akcyzowego na biokomponenty produkowane przez rolników na własne potrzeby oraz biokomonenty wprowadzane do obrotu jako samoistne paliwo (B100), zniesienia opłaty paliwowej od biokomponentów stanowiących samoistne paliwa, jak i ich udział w bipaliwach ciekłych, zmniejszenia wysokości podatku VAT na biokomponenty wprowadzane do obrotu handlowego jako samoistne paliwo (B100) z 22 do 7 procent oraz wprowadzenia dopłaty w wysokości 30 gr do każdego litra estru wprowadzanego na rynek w formie B100.

Dodatkowo Krajowa Izba Biopaliw przygotowała propozycje do Wieloletniego Programu Promocji Biopaliw – systemowego projektu rządowego, tworzącego ramy funkcjonowania rynku biopaliw transportowych od 2008r.

Opracowane stanowisko zostało przekazane podczas popołudniowego spotkania przedstawicieli organizacji branżowych Panu Ministrowi Przemysławowi Gosiewskiemu – Przewodniczącemu Stałego Komitetu Rady Ministrów.

W spotkaniu uczestniczyli również: Zastępca Szefa KPRM ds. Społeczno-Gospodarczych – Jacek Kościelniak oraz Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Ustroju Rolnego w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Henryk Kowalczyk.Podczas spotkania Minister Gosiewski stwierdził, iż jednym z priorytetów rządu jest wprowadzenie biopaliw w Polsce w zgodzie z panującym porządkiem prawnym i Dyrektywami Unii Europejskiej.

Prezes Krajowej Izby Biopaliw, dr Tadeusz Zakrzewski wyraził nadzieję, iż przedstawione propozycje rozwiązań doraźnych jak i systemowych znajdą uznanie przedstawicieli Rządu umożliwiając redukcję emisji gazów cieplarnianych oraz wykorzystanie istniejącego potencjału produkcyjnego branży i zaplecza surowcowego.

opr. MS
źródło KIB

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.