Spotkanie w Kórniku

W Kórniku k. Poznania firma Rijk Zwaan wraz z firmą BASF i Yara w połowie lutego zorganizowały spotkanie, na które zaproszono okolicznych rolników. Celem spotkania było zaprezentowanie odmian między innymi firmy Rijk Zwaan.

Warzywa kapustne na świeży rynek oraz dla przetwórstwa firmy Rijk Zwaan
Jeśli mówimy o jakości warzyw, a w szczególności kapustnych, bardzo ważne jest, by używać nasion precyzyjnych zwanych kalibrowanymi. W Polsce nasion precyzyjnych używa się w szczególności przy uprawie kapusty wczesnej. Stosowanie nasion precyzyjnych daje, miedzy innymi, dokładniejszy wysiew, bardzo dobre wyrównanie wschodów, mocniejszy system korzeniowy oraz większe wyrównanie roślin w czasie wzrostu. 
 
Rijk Zwaan ściśle współpracuje ze zlokalizowanym pod Berlinem w miejscowości Schwane dużym niemieckim zakładem Grow Group zajmującym się rozsadami. Współpraca z tym zakładem pozwala firmie Rijk Zwaan zaoferować swoim klientom możliwość zakupu gotowych rozsad, w szczególności sałat, kapust, kalafiora, brokułu, kalarepy, jak również selera czy pora. Rozsady są sprzedawane w postaci kostki torfowej 4x4cm w przypadku sałat i kapustnych na terminy sadzenia wcześniejsze, zaś na terminy późniejsze są one w multiplatach 216,285 i 300. 
 
Wybrane odmiany kapustne Rijk Zwaan
Firma Rijk Zwaan posiada w swojej ofercie sporą paletę odmian kapustnych. Numer 1 w Polsce stanowi odmiana Jetma RZ F1. Jest ona najwcześniejszą odmianą, charakteryzuje się szybkim tempem wzrostu – okres wegetacji przypada na 50-55 dni od sadzenia, kulistymi główkami, zwartymi liśćmi i masą do 2 kg. Jest ona przeznaczona do upraw zarówno w tunelach, jak i do gruntu. 
 
Nowością na rynku wśród odmian wczesnych jest Pushma RZ F1, której okres wegetacji to 55-63 dni. Jest to odmiana bardzo odporna na pękanie. Główki są okrągłe, osiągają masę  0,8 -2,2 kg. 
 
Kolejna odmiana w segmencie kapust wczesnych o okresie wegetacji 75 dni to Cilema RZ F1. Główki tej odmiany są duże, ciężkie, o masie do 3,5 kg. Jest ona znana rolnikom, bo jest obecna na rynku od kilku lat. Jest sprawdzona zarówno pod względem przydatności na świeży rynek, jak i do wczesnego przetwórstwa. Jej ważną cechą jest to, że nie pęka i może pozostać na polu nawet do 100 dni. 
 
Kolejną nowością wprowadzoną na rynek, jest odmiana Gintama RZ F1 w segmencie okresu wegetacji 80-100 dni. Osiąga ona główki o masie od 2 do 4 kg i jest odmianą odporną na Fusarium oxysporum. 
 
Jeśli uprawia się kapusty z przeznaczeniem na przetwórstwo, wówczas firma Rijk Zwaan poleca odmianę Secoma RZ F1. Jej okres wegetacji to ok. 90 do110 dni. Posiada główki kuliste o masie od 2 do 5,5 kg. Odmiana ta, dzięki dobremu systemowi korzeniowemu, dobrze radzi sobie w suchych, stresowych warunkach. Kapusta ta posiada duże ilości witaminy C i jest słodka. Nadaje się wiec idealnie na kiszenie. 
 
Kolejnym produktem przeznaczonym do uprawy na przetwórstwo, jest odmiana Sufama RZ F1 z okresem wegetacji ok. 150 dni. Sufama to odmiana, która osiąga wagę główki do 8 kg, a nawet w dobrych warunkach może osiągnąć 12-15 kg. Jej potencjał jest więc bardzo wysoki. 
 
Inną odmianą dla przetwórstwa jest Ancoma RZ F1 z okresem wegetacji 140 dni, główkami lekko spłaszczonymi, osiągającymi wagę do 3-5 kg. Jej liście są bardzo cienkie, idealne na gołąbki i surówki. Kapusta nadaje się do krótkiego przechowywania. 
 
Dla tych hodowców, którzy uprawiają kapusty z przeznaczeniem do długiego przechowywania, odmianą polecaną przez firmę Rijk Zwaan jest Storema RZ F1, której okres wegetacji to 140-150 dni. Główki w kształcie balonu, tzw. marketówki  osiągają masę 2,5-4 kg. Odmiana ta posiada dobrą jakość liścia, jest on grubszy i lekko woskowany. 
 
Nowością w sektorze odmian przeznaczonych do długiego przechowywania jest Flexima RZ F1. Okres wegetacji tej odmiany to 120-130 dni. Bardzo dobrze nadaje się do równego zagęszczenia od 30000 do 60000 roślin/ha. Odmiana Flexima posiada dobry system korzeniowy, jej główki silnie pokryte są liśćmi, posiada krótki głąb. Kulista, do lekko owalnej, głowa osiąga masę od 1 do 3 kg. 
 
Dobrze znaną odmianą w Polsce przeznaczoną do długiego przechowywania jest Mucsuma RZ F1 o główkach w kształcie balonu i masie 3-5 kg oraz okresem wegetacji 140 dni. 
 
Inną nowością sprzedawaną od 2015 roku z przeznaczeniem na długie przechowywanie, jest odmiana Legrima RZ F1, która bardzo dobrze zniosła zeszłoroczne warunki stresowe. Główka osiąga wagę 2-5,5 kg, jest w kształcie balonu. Jej okres wegetacji to 120-140 dni. 
 
Wśród kapust czerwonych polecanych przez firmę Rijk Zwaan to odmiana średnio wczesna Redma RZ F1 z okresem wegetacji 80-100 dni (zbiór lipiec/sierpień), ma główki owalne o bardzo intensywnej barwie osiągające wagę od 1 do 3 kg. Odmiana ta bardzo dobrze sprawdza się w uprawie poplonowej na krótsze przechowywanie.
 
Z kapust czerwonych 2-2,5 kilogramowych przeznaczonych na świeży rynek oraz długie przechowywanie, firma Rijk Zwaan proponuje jeszcze dwie odmiany tj. Resima RZ F1 oraz Rodima RZ F1. Są to odmiany o zbliżonym okresie wegetacji od 130 do 150 dni. Różnią się one kształtem główki – pierwsza z nich Resima tworzy główkę okrągłą o wadze do 3 kg z wysokim nalotem woskowym, zaś Rodima ma główkę owalną osiągającą wagę do 4 kg. 
 
Kapustę czerwoną przeznaczoną na przetwórstwo i krótkie przechowywanie, którą poleca Rijk Zwaan jest Futurima RZ F1 z okresem wegetacji 140 dni,  o główkach owalnych i wadze 2-5 kg. 
 
Kalafiory proponowane przez Rijk Zwaan do najwcześniejszej uprawy pod płaskim okryciem to Celeritas RZ F1 z okresem wegetacji 62-67 dni. Pionowe ulistnienie szczelnie okrywa białe róże zbite z szeroką podstawą. 
 
Kolejną odmianą kalafiora z okresem wegetacji 68-75 dni o bardzo dobrej jakości róż po zbiorze, jest odmiana Divita RZ F1. Jej róże są okrągłe, dobrze zbite i śnieżnobiałe z brakiem tendencji do omszenia. Termin sadzenia przypada na marzec-kwiecień, a termin zbioru to maj- czerwiec. Jest to odmiana nadająca się do gruntu lub pod agrowłókninę. 
 
Propozycją na lato, kiedy warunki pogodowe mogą być ekstremalnie trudne, bardzo dobrą odmianą kalafiora od Rijk Zwaan jest Chambord RZ F1. Jej okres wegetacji to 70-85 dni. Odmiana idealnie zbita z białymi różami, posiada doskonałe wyrównanie i szczelnie zakrywające róże liście zewnętrzne. 
 
Odmianą nadającą się na zbiór letni i jesienny jest Dexter RZ F1. Okres wegetacji trwa 75-97 dni. Jest to odmiana uniwersalna przeznaczona zarówno na świeży rynek, jak i na przetwórstwo. 
 
Kalafiorem do uprawy jesiennej na świeży rynek jest odmiana Castellum RZ F1. Jego okres wegetacji to 78-90 dni. Odmiana tworzy białe, zbite i ciężkie róże nie ulegające przebarwieniom, jest też bujnie ulistniona. Przez długi czas wykazuje zbitą strukturę. Przeznaczona jest do nasadzeń po 25 czerwca i zbioru po 15 września. 
 
Magister RZ F1 jest odmianą do uprawy jesiennej i nadaje się do przetwórstwa. Dojrzewa po 78-90 dniach. Sadzenie można rozpocząć pod koniec czerwca, a zbiory następują pod koniec września. Charakteryzuje się wysoką odpornością na choroby grzybowe i „tipburn”. Róże są głęboko osadzone, ciężkie i białe. 
 
Cercy RZ F1 jest również odmianą jesienną o okresie wegetacji 85-110 dni. Idealnie białe, zwarte róże, szczelnie okryte liśćmi, nadają się doskonale do uprawy w polskich warunkach. Zbiory nawet do połowy listopada. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności