Spotkanie Sadownicze Sandomierz 2016

Jubileuszowe, 25 Spotkanie Sadownicze odbędzie się w Sandomierzu w tym roku 27 i 28 stycznia. Impreza ta, na którą składa się konferencja oraz targi środków produkcji sadowniczej, towarzyszy branży od 25 lat. Dość czasu, by zdążyło przeminąć kilka „pokoleń” sadów.

Na pierwsze, w 1992 roku przyjeżdżali właściciele sadów przeważnie złożonych z drzew silnie rosnących, sprawdzonych odmian – Sandomierszczyzna była wówczas mocno przywiązana do ‘Jonatana’, 'Mcintosha' i innych starych, uznawanych wówczas w regionie za pewne, odmian. W sadach sądeckich, także już grójeckich (najbardziej dotkniętych zimą 1986/87) zaczynał się  nowy rozdział rozwoju krajowego sadownictwa jabłoniowego – oparty na intensywnych sadach z nowymi, rynkowymi odmianami. Właśnie producenci owoców z tych regionów przeważali na pierwszych spotkaniach w Sandomierzu nad sadownikami z bliższej czy dalszej nieco (Lubelszczyzna) okolicy. Z biegiem lat proporcje te uległy odwróceniu – dzisiaj producenci z regionu Sandomierza i Lubelszczyzny stanowią około 70%, ci z dalszych regionów – 30%.

Konferencje organizowane aż do 19. Spotkania włącznie na Zamku Kazimierzowskim, były bardzo rzadkimi na początku lat 90. ub. wieku okazjami do spotkania  z fachowcami z Zachodu, odleglejszych placówek krajowych czy kolegami-sadownikami z innych części Polski. Bezpośrednie spotkanie było w zasadzie jedynym drożnym kanałem informacji. Z roku na rok sytuacja ta zmieniała się na lepsze –  zwiększał się dostęp do literatury, bieżącej informacji – także tej z przodujących w sadownictwie państw Zachodu. Pojawiało się coraz więcej propozycji różnorakich szkoleń, zwiększała się liczba ich organizatorów. Sandomierz zdołał przez te ćwierćwiecze zachować rangę i popularność.

Przed sadownikami kolejne Spotkanie Sadownicze Sandomierz 2016 – to jubileuszowe, dwudzieste piąte. W Hali MOSiR przy ulicy Patkowskiego przez dwa dni można będzie posłuchać o branżowych nowościach – w agrotechnice, ochronie, nawożeniu. Drugi dzień konferencji (blok pięciu wykładów) został w tym roku zadedykowany czereśni. Jak co roku sesji wykładowej towarzyszyć będzie wystawa środków produkcji sadowniczej i oferta firm świadczących różne usługi dla producentów owoców.

Wstęp na Sadownicze Spotkanie Sandomierz – wolny, początek godz. 9.00. Więcej na ten temat: www.spotkaniesadownicze.pl.

pg
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności