Spotkanie ministrów rolnictwa

Wczoraj, w Warszawie, na zaproszenie ministra Marka Sawickiego, odbyło się spotkanie ministrów rolnictwa poświęcone przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2013, do której nowe założenia ma przedstawić za kilka miesięcy Komisja Europejska. Z 15 zaproszonych szefów resortów wsi, przybyło 10. Wśród nich byli przedstawiciele tylko nowych państw członkowskich. Z zaproszenia nie skorzystali Niemcy i Francuzi.

. Spotykamy się nie po to, aby budować grupy i dzielić, ale po to, aby tworzyć płaszczyznę porozumienia i wymiany poglądów” – powiedział Marek Sawicki otwierając konferencję prasową zorganizowaną bezpośrednio po rozmowach. “Chcemy by nowa Wspólna Polityka Rolna miała charakter solidarnościowy, była prostsza, bardziej sprawiedliwa – dodał minister i podkreślił, że – “dzisiejsze spotkanie ma charakter konsultacji, lepszego poznania stanowisk i służy wypracowaniu jednego, wspólnego stanowiska wszystkich państw członkowskich. Nie chcemy dzielić Europy na “starą” i “nową”, to system płatności nas podzielił”.

Minister rolnictwa Łotwy Janis Duklavs zwrócił uwagę na fakt, że jego kraj ma najniższy poziom płatności bezpośrednich w całej Unii Europejskiej i dlatego jest zainteresowany ich wyrównaniem w ramach całej Wspólnoty. Podkreślił przy tym, że należy odejść od historycznych zaszłości, gdyż bez tego zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej nie będą możliwe. Minister Janis Duklvas, dziękując za zorganizowanie dzisiejszego spotkania zaznaczył, że jest ono bardzo dobrą płaszczyzną lepszego wzajemnego zrozumienia i zbliżenia poglądów.

Natomiast minister rolnictwa Słowacji Vladimir Chovan zwrócił uwagę na znaczenie WPR, która pochłania znaczną część unijnego budżetu i choćby z tego względu jej przyszły kształt budzi tak duże zainteresowanie. Podkreślił przy tym znaczenie potrzeby wypracowania takich instrumentów, które uporządkują nieustabilizowane obecnie rynki rolne. V. Chovan zwrócił także uwagę na konieczność wypracowania takiego kształtu przyszłej WPR, aby europejskie rolnictwo było konkurencyjne na rynkach światowych.

Spotkanie zakończyło się przyjęciem wspólnej deklaracji, która określa założenia zmian we WPR w kwestii jej finansowania po roku 2013. W dokumencie czytamy min. że “płatności bezpośrednie powinny pozostać ważnym instrumentem dla wsparcia i stabilizacji dochodów rolniczych oraz dostarczania społeczeństwu dóbr publicznych”. Z treści deklaracji wynika również, że nowe kraje UE oczekują zrównania poziomu płatności. Pod deklaracją podpisało się dziewięciu, spośród 11 uczestników spotkania. Podpisu nie złożył czeski szef resortu wsi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności