fbpx

Sposób na ostateczną likwidację problemu wyłudzeń VAT w obrocie olejem i śrutą

Ministerstwo Finansów pracuje nad kompleksową nowelizacją ustawy VAT-owskiej. Zdaniem Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju jest to doskonała okazja do ostatecznej likwidacji problemu wyłudzeń VAT w obrocie produktami przetwarzania nasion roślin oleistych. Ich genezą, zarówno w przypadku oleju, jak i śruty, są dwie różne stawki podatkowe obowiązujące na ten sam towar.

Dlatego branża olejarska skupiona w PSPO w swoim stanowisku sformułowanym do resortu finansów w ramach zakończonych w ostatnich dniach konsultacji społecznych projektu ustawy z dnia 8 listopada 2018 r o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Ordynacja podatkowa, wniosła o umożliwienie stosowania jednolitej, preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 5% w odniesieniu do wszystkich olejów roślinnych, a także utrzymanie dotychczasowej możliwości stosowania preferencyjnej stawki 8% i ujednolicenie podatku do tego poziomu w przypadku wysokobiałkowych komponentów paszowych pochodzących z przerobu rzepaku.

Samasz loteria - baner

– Członkowie PSPO w wyniku przerobu nasion roślin oleistych, głównie oczywiście rzepaku, produkują oleje roślinne, które należą do kategorii olejów jadalnych na wszystkich etapach procesu produkcyjnego. Oczywiście olej ten ma różne finalne przeznaczenie, tj. trafia do celów spożywczych lub na biopaliwa, co dotyczy wręcz większości wolumenu krajowej produkcji, ale dopóki nie zostanie przerobiony na produkt stricte techniczny, tj. biokomponent w formie estrów, cały czas jest olejem roślinnym posiadającym cechy jadalności. Dlatego też, po raz kolejny już podjęliśmy kwestię usunięcia pojęcia „jadalności” w odniesieniu do oleju rzepakowego z preferencyjną stawką VAT 5%, która powinna obowiązywać na wszystkie oleje niezależnie od ich finalnego przeznaczania. Tak dzieje się zresztą w praktyce, ale wobec braku zdefiniowania „jadalności” w ustawie VAT wciąż pojawiać się mogą wątpliwości interpretacyjnie. Nowelizacja ustawy daje więc możliwość ostatecznego rozwiązania tej kwestii. Co również warte podkreślenia – w zgodzie z unijną dyrektywą VAT-owską – mówi Mariusz Szeliga, prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju.

– Projekt nowelizacji ustawy VAT zakłada utrzymanie w zasadniczo niezmienionym zakresie możliwość stosowania preferencyjnej stawki VAT w wysokości 8% m.in. na towary i usługi zwykle wykorzystywane w produkcji rolniczej. W wykazie „Towarów zwykle używanych w rolnictwie” wymienia się m.in. surowce paszowe sklasyfikowane w grupie CN ex 12, zabrakło jednak tu wysokobiałkowych komponentów paszowych, takich jak makuchy i śruty oleistych, co miejmy nadzieję jest jedynie niedopatrzeniem w związku z generalnym odejściem od kodów PKWiU w ustawie. Ewentualne bowiem wyłączenie śruty rzepakowej czy sojowej – zważywszy na skalę zastosowania w produkcji zwierzęcej – istotnie podwyższy koszty, czego dalszą konsekwencją będzie wzrost cen żywności. Dlatego wnieśliśmy do ministerstwa o stosowne uzupełnienia przepisów o właściwy kod CN, tj. o grupę ex 23, oraz ujednolicenie przy tej okazji stawki VAT do preferencyjnego poziomu 8%, ponieważ w obecnej sytuacji stosowania dwóch różnych stawek (8% i 23%) dochodzi do wyłudzeń podatku ze szkodą dla Budżetu Państwa – dodaje Adam Stępień, Dyrektor Generalny PSPO.

Źródło: PSPO

Baner Bayer Roundup
Baner Agrosimex Alaska
Baner webinarium konopie
Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.