Spójne przepisy dotyczące środków ochrony roślin w całej UE?

Rolnicy z województwa dolnośląskiego za pośrednictwem Dolnośląskiej Izby Rolniczej wnioskują do Krajowej Rady Izb Rolniczych o podjęcie działań  w celu zmiany przepisów  dotyczących stosowania środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu w krajach Unii Europejskiej.

reklama
Baner Kuhn Maxima
reklama
baner Interhandler

Obecnie na terenie Polski nie można stosować tych samych środków ochrony roślin co w Niemczech , Holandii czy Francji. Zdaniem Dolnośląskiej Izby Rolniczej jest to ze szkodą dla polskich rolników , ponieważ  francuscy rolnicy mogą stosować środki ochrony roślin w większej dawce i ze środkiem nie dopuszczonym  do obrotu w Polsce.

W naszym kraju zasady  korzystania ze środków ochrony roślin reguluje Ustawa o środkach ochrony roślin z 8 marca 2013 roku. Zobowiązuje ona rolników do ewidencjonowania zabiegów z użyciem  środków ochrony roślin i ciągłego podnoszenia kwalifikacji w zakresie ich stosowania. W celu ochrony zdrowia konsumentów i użytkowników na terenie UE obowiązuje rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 1107/2009 i rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 396/2005.

reklama
Baner Corner

Przepisy te regulują kwestie zatwierdzania substancji czynnych oraz dopuszczania  do obrotu środków ochrony roślin, które te substancje zawierają. Znajdują się tam  również regulacje dotyczące obrotu środkami ochrony roślin, właściwego ich  przechowywania czy stosowania oraz zawierają ograniczenia dotyczące maksymalnych dopuszczalnych pozostałości środków ochrony roślin  w produktach. Jeśli w nich dawki są przekroczone nie mogą być wprowadzane do obrotu.

reklama
Baner SUmi
reklama
Baner Samasz

– Przepisy są bardzo restrykcyjne i na polskim rynku wycofuje się  wiele substancji czynnych, co powoduje, że rolnicy nie maja alternatywy na zastosowanie innego środka ochrony roślin. Powoduje to mniejszą opłacalność w hodowli roślin, mniejsze plony przy wyższych kosztach produkcji – mówi Ryszard Borys, prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej.

Według DIR  te kwestie powinny  być spójne w całej Unii Europejskiej. Obecnie, aby środek ochrony roślin mógł być stosowany w każdym kraju członkowskim UE wydawane jest odrębne zezwolenie na obrót.

– Jeżeli producent uzyska pozwolenie na stosowanie danego środka do ochrony roślin w jednym z  krajów członkowskich, to ów środek powinien  być dopuszczony do obrotu w całej UE – podsumowuje Borys.

reklama
Baner McHale
reklama
reklama
Baner Danko

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI