fbpx

Spekulacje “huśtają” rynkiem zbóż

Na paryskim Matifie, ale także na giełdach za oceanem miniony tydzień był bardzo dynamiczny. Wystarczyła jedna informacja, czasem pogłoska, aby ceny to mocno spadły, to wystrzeliły w górę.

Wszystkiemu winna sytuacja geopolityczna i związane z nią spekulacje. We wtorek 24 maja wyceny kontraktów na nowe zbiory kukurydzy i pszenicy spadły o ponad 3,5 proc. W środę spadki były kontynuowane, choć w nieco mniejszej skali (pomiędzy ok. 1,5 a 2 proc.); wszystko na wieść o dobrych prognozach zbiorów w Rosji i możliwości odblokowania ukraińskich portów na Morzu Czarnym, o co usilnie zabiegają ONZ i Unia Europejska.

Aż wreszcie przyszedł czwartek, który zmienił nieco nastroje; na wieść o tym, że Rosja w zamian za uwolnienie ukraińskich zbóż żąda zniesienia sankcji, ceny zbóż wzrosły, choć najbardziej zyskał rzepak, który wystrzelił na Matif o 30,25 EUR/t w górę podążając za rosnącymi notowaniami cen ropy.

W piątek wzrosty cen zbóż były kontynuowane, chociaż nie odrobiły już strat z początku tygodnia; cena kukurydzy spadła do 352,25 EUR/t, co oznacza spadek o 3,2 proc. tydzień do tygodnia, pszenicy o 2,6 proc. t/t (414,75 EUR/t). Zyskał tylko rzepak, lecz niewiele, bo 0,9 proc. t/t kończąc piątkową sesję z ceną 828,25 EUR/t.

Czy można spodziewać się spadku cen zbóż? Pewnie najlepiej byłoby zapytać o to strategów zajmujących się nieco inną dziedziną niż prognozami cen zbóż; Rosja prowadzi wojnę o charakterze terrorystycznym i nie cofnie się przed niczym, aby zmusić kraje zachodnie do zniesienia sankcji gospodarczych, które potężnie uderzają w ten kraj. Wydaje się, że na Putinie perspektywa głodu szczególnie widoczna dla uboższych regionów świata zupełnie nie jest istotna. Pojawia się zatem pytanie, na ile Zachód gotowy jest do ustępstw.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.