fbpx
Strona głównaPrawo i finanseSpecustawa ASF bez poprawek

Specustawa ASF bez poprawek

Połączone Senackie Komisje Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Środowiska 9 stycznia 2020 r. zarekomendowały przyjęcie przez Senat specustawy w sprawie ASF bez poprawek.

Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt została uchwalona przez Sejm w grudniu. Uprawnia policję oraz wojsko do odstrzału sanitarnego dzików. Wprowadza zwiększenie bioasekuracji, zakaz blokowania polowań i przewiduje powołanie Łowczego Krajowego. Ustawa powstała po tym, jak wirus przeniósł się na zachód Polski. Od 14 listopada do 15 grudnia ubr. potwierdzono 53 przypadki ASF u dzików w tej części kraju.

Zdaniem Szymona Giżyńskiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i rozwoju Wsi nowe przepisy pozwolą na zastosowanie skuteczniejszych metod ochrony przed wirusem. Poinformował, że “ustawa oparta jest o najlepsze, sprawdzone wzorce tych partnerów, którzy skutecznie walczą z ASF” – Czech, Belgii, Francji i Niemiec.

– Senatorowie opozycji zwracali uwagę m.in. na zbyt szybkie tempo jej procedowania w Sejmie, na przeznaczanie zbyt małych środków na walkę z chorobą i brak systemu rekompensat dla samorządów za budowę płotów zabezpieczających przed jej rozprzestrzenianiem się. Zgłosili oni kilkanaście poprawek do ustawy. Proponowali m.in., aby rolnikom, którzy hodują do 50 sztuk trzody chlewnej, zwracać koszty bioasekuracji i aby więcej środków było przeznaczonych na poszukiwanie padłych na ASF dzików – informuje Kancelaria Senatu RP.

Źródło: Senat RP

Opracował: Samuel Skrzysz

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.