fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychSpadkowy piątek i fatalny tydzień na rynku zbóż i rzepaku. Pszenica na...

Spadkowy piątek i fatalny tydzień na rynku zbóż i rzepaku. Pszenica na CBoT najtańsza od września 2021

Początek tygodnia dawał nadzieje na udany tydzień na paryskim Matifie. Niestety z biegiem czasu nadzieje te gasły, a finalnie ostatni tydzień lutego zakończył się poważnymi przecenami zbóż i rzepaku.

W piątek cena pszenicy spadła o 4,5 EUR/t, a przez cały tydzień o 15,25 EUR/t do 279,75 EUR/t. Cały czas europejskie ziarno nie może wygrać konkurencji z pszenicą rosyjską. Nastrojów bynajmniej nie poprawiła zapowiedź Putina, który obiecał eksport pszenicy w 2023 roku na poziomie 60 milionów ton. Wzrok handlowców skierowany jest również na umowę zbożową; obecna wygasa w połowie marca, a rząd ukraiński pragnie jej przedłużenia już nie o 120 dni, a o rok. Bardzo źle zapowiadają się zbiory pszenicy u głównych importerów tego zboża, czyli w Maroku, Tunezji i Algierii, jednak państwa te sukcesywnie stawiają na zakup rosyjskiego ziarna. Cena pszenicy w Chicago spadła w piątek do 708,25 centów za buszel, co oznacza cenę najniższą od września 2021 roku.

Rzepak głównie podążał w tym tygodniu śladami soi, a jego cena spadła w piątek o 2,5 EUR/t, a w ujęciu tygodniowym już o 21,5 EUR/t do 542 EUR/t. Nurkowała też cena kukurydzy; w piątek aż o 6,75 EUR/t, a w skali tygodnia o 6,5 EUR/t, kończąc piątkową sesję z ceną 288,5 EUR/t. Kukurydza jako tako oparła się spadkom ze względu na złe prognozy zbiorów w Argentynie opiewające na 41 mln ton i opóźnione siewy w Brazylii. Z kolei  USDA spodziewa się, że areał kukurydzy w USA wyniesie 36,8 mln ha, czyli o około 900 000 ha więcej niż w 2022 r. Przy normalnych warunkach pogodowych może to skutkować wielkością zbiorów na poziomie 383,2 mln ton, czyli prawie 35 mln t więcej niż przed rokiem. Ta wiadomość spychała piątkowe notowania w dół.

 

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.