fbpx

Spadkowa środa na Matifie

Środa przyniosła spadki cen zbóż i rzepaku na paryskiej giełdzie Matif. Skala spadków co prawda nie była duża, jednak wystarczyła, aby zniwelować niewielkie wzrosty z poniedziałku i wtorku.

Cena pszenicy spadła o 2,5 EUR/t do 285,25 EUR/t. Podobnie rzecz się miała za oceanem, jednak już dziś od rana notowania pszenicy na CBoT wzrastają.

– W ciągu dnia handlowcy w USA mają nadzieję na nowy impuls po tygodniowych danych eksportowych z amerykańskiego Departamentu Rolnictwa. Oczekuje się ilości od 300 000 do 600 000 t ze starej uprawy – informuje serwis Kaack.

W Europie uwaga skupiona jest na egipskim przetargu, kraje Europy Zachodniej mają niewielkie szanse na wygraną wobec tańszych ofert z Rosji Ukrainy, Rumunii i Bułgarii.

Cena rzepaku spadła w kontraktach na maj o 4 EUR/t do 541 EUR/t i niestety rzepak dąży do oddania zeszłotygodniowych wzrostów. Za oceanem notowania canoli spadły wobec spadków cen soi na CBoT. W najbliższy wtorek kanadyjski Urząd Statystyczny ma opublikować stan zapasów rzepaku na 31 grudnia 2022. Oczekiwania opiewają na 11,7 mln ton, czyli o 3 mln ton więcej niż w zeszłym roku.

Cena kukurydzy spadła wczoraj o 2,5 EUR/t do 276,75 EUR/t podążając za notowaniami pszenicy, choć na CBoT cena nieco wzrosła ze względu na rosnącą w USA produkcję etanolu. Prognozy dla Argentyny w dalszym ciągu nie napawają optymizmem i można się spodziewać dalszej redukcji prognoz zbiorów w tym kraju.

 

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.