Spadki cen zbóż na giełdach

W ostatnim tygodniu notowania pszenicy i kukurydzy w kontraktach terminowych na europejskich i amerykańskich giełdach zniżkowały.

Jest to przede wszystkim odzwierciedlenie poprawy warunków pogodowych w niektórych rejonach produkcji zbożowej. Pod koniec tygodnia kukurydza w kontrakcie czerwcowym na Matif kosztowała 171,5 EUR/tonę, tj. o 2,6% mniej niż tydzień temu. Natomiast pszenica w kontrakcie listopadowym była o 2,9% tańsza niż przed tygodniem – 191,5 EUR/tonę.
 
Ceny zbóż w kontraktach terminowych na CBoT także spadają. Kukurydza w kontrakcie lipcowym staniała do 184,8 USD/tonę, tj. o 1,5% mniej niż tydzień wcześniej. Jeszcze większe zniżki były widoczne w przypadku pszenicy w kontrakcie lipcowym – o 4,1% do 232,4 USD/tonę. Pszenica tanieje przede wszystkim w związku z poprawą pogody (opady deszczu) w pasie amerykańskich równin. Kukurydza również jest coraz tańsza, na co wpływa przyspieszenie tempa zasiewów tego gatunku w USA.
 
Koniec tygodnia przyniósł dalsze spadki notowań kukurydzy w kontraktach terminowych na CBoT na co wpływ miały najprawdopodobniej obawy co do spadku zużycia paszowego w przypadku nasilenia rozprzestrzeniania wirusa świńskiej grypy w USA. Spadek notowań pszenicy w USA to przede wszystkim odzwierciedlenie poprawy warunków pogodowych dla upraw tego gatunku w Stanach. USDA w najnowszym tygodniowym raporcie oceniła dobrze i bardzo dobrze stan 31% zasiewów pszenicy ozimej, tj. o 2 pp. wyżej niż w poprzednim tygodniu. Handlowcy podkreślają jednak, że jakość amerykańskiej pszenicy z tegorocznych zbiorów może być gorsza od średniej.

(Źródło: FAMMU/ FAPA)