fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychSpadki cen zbóż delikatnie wyhamowują, gorzej z rzepakiem: Ceny zbóż 27.01.2023

Spadki cen zbóż delikatnie wyhamowują, gorzej z rzepakiem: Ceny zbóż 27.01.2023

Koniec bieżącego tygodnia przynosi nieznaczne ustabilizowanie cen zbóż i oleistych za sprawą wzrostowej korekty na światowych rynkach towarowych. Jednakże obecne poziomy cenowe cały czas są mocno niekorzystne dla producentów.

Wielu rolników weszło w nowy rok z dużymi zapasami zbóż i rzepaku co powoduje, że presja podażowa jest bardzo duża i rynek jest obecnie rynkiem kupującego. Dodatkowo firmy skupowe nie czują presji zakupowej bo mają pełne magazyny i nie muszą kupować za wszelką cenę.

Niemniej jednak w bieżącym tygodniu osłabła nieco presja na spadki, gdyż po wielu dniach rajdu w dół odnotowano na giełdach towarowych niewielkie odbicie. W tym momencie wszyscy uczestnicy rynku zadają sobie pytanie, czy będzie to trwała sytuacja i czy trend może się wreszcie odwrócić.

To nieznaczne wyhamowanie spadków na rynku pszenicy i tak sprowadziło ceny w rejony dawno nie widziane. Obecnie za pszenicę w portach płaci się następujące stawki: za klasyczną pszenicę konsumpcyjną jest to tylko 1280 zł/t, 13,5% jest wyceniana po 1310 zł/t, a ta o 14% zawartości białka jest po 1400 zł/t. Nie dziwi więc fakt, że na krajowym rynku ceny są bardzo niskie i ograniczają się do poziomów najczęściej 1160–1290 zł/t.

Także na niskich poziomach utrzymują się ceny jęczmienia paszowego, który kupowany jest poniżej 1 tys. zł /t i obecnie najniższe stawki rozpoczynają się od 900 zł/t, choć takich ofert nie jest dużo. Maksymalną stawką jest natomiast obecnie 1130 zł. Na nieco wyższych poziomach znajduje się pszenżyto, gdzie minimalną ceną jest 950 zł a maksymalną 1200 zł/t.

Nie zachwycają także ceny żyta i to zarówno konsumpcyjnego jak i paszowego. Jeśli chodzi o żyto konsumpcyjne to cena zawiera się w przedziale od 900 do 1100 zł/t, a paszowe od 850 do 1040 zł/t.

Bardzo mocno natomiast odczuwalne są spadki na rynku rzepaku. Obecnie kupujący chcą płacić nawet w okolicach 2250 zł/t i ofert krążących w okolicach tego poziomu znacznie przybyło od ubiegłego tygodnia. Z kolei maksymalną ceną jaką można obecnie za rzepak uzyskać jest 2500 zł/t.

Dość stabilnie zachowuje się natomiast kukurydza, która jest na dzień dzisiejszy wyceniana przez skupujących na poziomie od 1000 do 1200 zł za tonę.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.