fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychSpadki cen kukurydzy i rzepaku w środę wyhamowały. Pszenica nadal idzie w...

Spadki cen kukurydzy i rzepaku w środę wyhamowały. Pszenica nadal idzie w dół

Wczoraj na giełdzie Matif w Paryżu wyhamowały spadki cen kukurydzy i rzepaku. Nadal pod presją znajduje się jednak pszenica, której cena spadła o 2,75 EUR/t do 271,5 EUR/t.

Nieco inaczej wyglądała sytuacja za oceanem, gdzie cena pszenicy wzrosła o 5,5 centa do 697 centów za buszel. Wzrost ceny w Chicago jest zresztą kontynuowany dziś od rana.

Ukraina wyeksportowała w lutym 5,2 mln ton zbóż i oleistych, to o 150 tys. ton niż w lutym 2022 roku. SovEcon podał, że Rosja wyeksportowała 3,7 mln ton zbóż, w tym 3,1 mln ton pszenicy. Spadek eksportu był wywołany sztormową pogodą uniemożliwiającą często transport. Obniżono także szacunki dotyczące rosyjskich zbiorów w 2023 roku z 86 do 85,3 mln ton, co będzie wartością o 15 mln ton niższą niż w 2022 roku.

Cena kukurydzy wzrosła wczoraj o 2 EUR/t do 281,25 EUR/t. Dotyczy to jednak tylko kontraktów marcowych, bo w przypadku pozostałych ceny spadły.

– Wpływ na rynek kukurydzy miały nowe prognozy zbiorów z Brazylii. StoneX spodziewa się rekordowych zbiorów na poziomie 130,61 mln ton, co przewyższy rekordowy wynik z zeszłego roku o kolejne 5 mln ton. Drugie zbiory kukurydzy, Safrinha, przyniosą 100,8 mln ton – informuje serwis Kaack.

Z kolei najnowsza prognoza zbiorów w Argentynie opiewa na 41 mln ton, czyli o 6 mln ton mniej niż prognozy USDA.

Cena rzepaku wzrosła, ale o zaledwie 0,25 EUR/t do 528,5 EUR/t.

 

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.