fbpx
Strona głównaUprawaSpadek zużycia pestycydów widoczny, ale zdaniem Komisji Europejskiej wciąż za mały

Spadek zużycia pestycydów widoczny, ale zdaniem Komisji Europejskiej wciąż za mały

Unijni rolnicy na podstawie ostatnich badań zużyli o 14 proc. mniej pestycydów niż jeszcze pięć lat temu. Jednak to nie wystarczy, ponieważ Unia chce 50 proc. redukcji do 2030 roku.

Według danych Komisji Europejskiej obecny rok jest już drugim z rzędu, w którym można zaobserwować znaczny spadek zużycia pestycydów. Ogólnie rzecz biorąc, rolnicy w Unii Europejskiej stosują coraz mniejsze ilości pestycydów.

Spada zużycie pestycydów w Unii – słodkogorzki sukces

Według KE jest to drugi rok z rzędu, w którym można zaobserwować znaczny spadek zużycia. Jednocześnie UE utrzymała swoją pozycję wiodącego eksportera żywności. Komisja ostrzega jednak, że chociaż postęp jest stały i trwały, to spadek nie jest jeszcze wystarczająco szybki, aby do 2030 r. zmniejszyć ogólne stosowanie i ryzyko związane z chemicznymi środkami ochrony roślin o 50 proc.

Wiadomo, że ten cel można znaleźć w strategii „od pola do stołu”. Według KE państwa członkowskie muszą zrobić więcej, aby ograniczyć stosowanie i ryzyko związane z chemicznymi środkami ochrony roślin, czego domagają się naukowcy i obywatele.

Dane z badania pokazują również, że akceptacja pestycydów niskiego ryzyka i biologicznych alternatyw jest nadal bardzo niska. W związku z tym przepisy zostałyby zaktualizowane, a projekty sfinansowane, aby pomóc zwiększyć dostępność alternatyw dla chemicznych pestycydów.

Ponadto Komisja zamierza wkrótce przedstawić wniosek legislacyjny wraz z nowymi rozporządzeniami dotyczącymi zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin. Celem jest wspieranie państw członkowskich w osiąganiu celów strategii „od pola do stołu” za pomocą określonego zestawu zasad. Według źródeł w Brukseli termin składania propozycji upływa 22 czerwca.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.