fbpx
Strona głównaCenyRynek rolnySpadek unijnej produkcji zbóż

Spadek unijnej produkcji zbóż

Komisja Europejska prognozuje, że  całkowita produkcja zbóż w UE wyniesie w tym roku 275,16 mln ton, czyli o 7,2% mniej niż w sezonie 2021/22.

Dowiedzieliśmy się, że w  skali roku spadną zbiory wszystkich zbóż z wyjątkiem owsa (+1,5% r/r). Jednocześnie tegoroczne zbiory powinny być o 4,4% poniżej średniej 5-letniej. Zdaniem unijnych ekspertów spadek produkcji jest głównie konsekwencją gorszego plonowania w związku z gorącą i suchą pogodą w dużej części Europy.  Ponadto areał upraw zbożowych pod tegoroczne zbiory jest o 1,5% mniejszy niż rok temu i o 1,4% poniżej średniej 5-letniej.

– Według KE aktualnie zbiory pszenicy miękkiej szacowane są na 126,96 mln ton, czyli o ponad 3% mniej niż rok temu i o 0,7% poniżej średniej. Druga co do wielkości uprawa unijna – kukurydza – zmniejszy się o 18,4% – r/r, do 59,66 mln ton (najmniej od 7 lat), a Francja odnotuje spadek produkcji tego zboża aż o 1/4. Natomiast tegoroczne zbiory jęczmienia oceniane są na 50,87 mln ton, prawie 3% poniżej ubiegłego roku – informuje Andrzej Bąk z Internetowej Giełdy Rolnej ( e – WGT).

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.