fbpx
Strona głównaCenyRynek rolnySpadek pogłowia świń w UE

Spadek pogłowia świń w UE

Szacuje się, że pogłowie świń w krajach Unii Europejskiej w 2009 r. zmniejszy się o 6 mln sztuk, czyli o 2,3%. Największy spadek nastąpi w krajach Europy Środkowej, głównie w Polsce. Nie będzie on jednak tak duży jak w 2008 r., kiedy w 12 krajach nowo przyjętych do Wspólnoty produkcja żywca wieprzowego zmniejszyła się o 9,5%.

W grudniu 2008 r. liczebność macior w Holandii była o 3% mniejsza niż rok wcześniej i o 2% mniejsza niż w sierpniu 2008 r. W Danii w styczniu 2009 r. pogłowie loch prośnych i loszek było o 3% mniejsze niż rok wcześniej. Liczebność młodych świń i loszek zmniejszyła się w jeszcze większym stopniu. Było to częściowo skutkiem wzrostu o 37% eksportu warchlaków. Ogółem pogłowie świń w tym kraju spadło o 7%. We Francji stado zarodowe świń w listopadzie 2008 r. było o 0,7% mniejsze niż rok wcześniej. We Włoszech liczebność macior zwiększyła się nieznacznie. Na Węgrzech w grudniu 2008 r. liczba macior była o 11% mniejsza niż przed rokiem, a pogłowie świń ogółem spadło o 13%.

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.