Spadek dochodów rolników we Francji

Według wstępnej oceny francuskiego ministerstwa rolnictwa, dochody rolników w tym kraju w 2008 r. były o 8-15% mniejsze niż rok wcześniej. Jest to tym bardziej odczuwalne, że w ciągu poprzednich dwu lat dochody te rosły o ponad 34%. N


Ceny ziarna i nasion roślin oleistych spadły w ubiegłym roku średnio o 20%. Dochody rolników uprawiających zboża zmniejszyły się w 2008 r. o 25-35%, a dochody osiągane ogółem w produkcji roślinnej – o 15-25%. W produkcji warzyw dochody zmniejszyły się o 20%, a w sadownictwie – o 10%. W sektorze mleczarskim dochody zwiększyły się o 10%. Natomiast opłacalność chowu bydła mięsnego spadła o 20-30%, głównie na skutek wzrostu cen pasz i choroby niebieskiego języka. Dochody rolników utrzymujących owce zmniejszyły się o 15%. W produkcji drobiarskiej wzrost o 17% cen uzyskiwanych przez rolników pozwolił na utrzymanie dochodów na niezmienionym poziomie.

(Agra Europe 2008, nr 2336, s. N/1)
W.M.
foto: Wrp.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności