Spadek dochodów rolników w Wielkiej Brytanii i Francji

Brytyjscy specjaliści przewidują, ze dochody rolników w tym kraju w ciągu najbliższych dwu lat będą spadać. Dochody rolników we Francji w 2008 r. były średnio o 15% mniejsze niż rok wcześniej. Rosnące koszty produkcji dotknęły wszystkich sektorów produkcji rolniczej.

Logo CBR:


Wielka Brytania
W bieżącym roku rolnicy odczują negatywny wpływ wzrostu kosztów produkcji, które wystąpiły w 2008 r. Słabość krajowej waluty spowoduje dalsze zwiększenie kosztów importowanych środków produkcji. Dochody z rolnictwa ogółem w 2009 r. najprawdopodobniej spadną o 15% i wyniosą poniżej 3 mld funtów srterlingów. W 2010 r. ich spadek wyniesie kolejne 5-10%. W 2008 r. dochody rolników były o 35% większe niż rok wcześniej, spowodowane to było wzrostem cen uzyskiwanych przez rolników, który notowano na początku roku.

Francja
Ogółem ceny produktów rolniczych wzrosły o 0,8%, podczas gdy koszty produkcji zwiększyły się o 10,9%. W największym stopniu dotknęło to rolników uprawiających zboża i rośliny oleiste. Ich dochody w porównaniu z 2007 r. zmniejszyły się o 37%. Na kolejnym miejscu pod tym względem znaleźli się hodowcy bydła mięsnego, których dochody spadły o 32%. Oprócz rosnących kosztów produkcji wpływ na to miała choroba niebieskiego języka. Niekorzystna pogoda wiosną i latem spowodowała, że dochody sadowników zmniejszyły się o 26%. Wzrosły natomiast dochody rolników utrzymujących bydło mleczne (o 23%) i uprawiających plantacje winorośli (o 15%). Dochody z owczarstwa spadły o 10% i są obecnie niższe niż kiedykolwiek.

(Agra Europe 2008, nr 2341, s. N/4), (Agra Europe 2008, nr 2341, s. N/1)/W.M.
foto: Wrp.pl

N

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj