fbpx
Strona głównaPozostałeSpadek dochodów rolników w Wielkiej Brytanii i Francji

Spadek dochodów rolników w Wielkiej Brytanii i Francji

Brytyjscy specjaliści przewidują, ze dochody rolników w tym kraju w ciągu najbliższych dwu lat będą spadać. Dochody rolników we Francji w 2008 r. były średnio o 15% mniejsze niż rok wcześniej. Rosnące koszty produkcji dotknęły wszystkich sektorów produkcji rolniczej.

Logo CBR:


Wielka Brytania
W bieżącym roku rolnicy odczują negatywny wpływ wzrostu kosztów produkcji, które wystąpiły w 2008 r. Słabość krajowej waluty spowoduje dalsze zwiększenie kosztów importowanych środków produkcji. Dochody z rolnictwa ogółem w 2009 r. najprawdopodobniej spadną o 15% i wyniosą poniżej 3 mld funtów srterlingów. W 2010 r. ich spadek wyniesie kolejne 5-10%. W 2008 r. dochody rolników były o 35% większe niż rok wcześniej, spowodowane to było wzrostem cen uzyskiwanych przez rolników, który notowano na początku roku.

Francja
Ogółem ceny produktów rolniczych wzrosły o 0,8%, podczas gdy koszty produkcji zwiększyły się o 10,9%. W największym stopniu dotknęło to rolników uprawiających zboża i rośliny oleiste. Ich dochody w porównaniu z 2007 r. zmniejszyły się o 37%. Na kolejnym miejscu pod tym względem znaleźli się hodowcy bydła mięsnego, których dochody spadły o 32%. Oprócz rosnących kosztów produkcji wpływ na to miała choroba niebieskiego języka. Niekorzystna pogoda wiosną i latem spowodowała, że dochody sadowników zmniejszyły się o 26%. Wzrosły natomiast dochody rolników utrzymujących bydło mleczne (o 23%) i uprawiających plantacje winorośli (o 15%). Dochody z owczarstwa spadły o 10% i są obecnie niższe niż kiedykolwiek.

(Agra Europe 2008, nr 2341, s. N/4), (Agra Europe 2008, nr 2341, s. N/1)/W.M.
foto: Wrp.pl

N

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.