fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychSpadek cen zbóż we wtorek. Mocno w dół także rzepak

Spadek cen zbóż we wtorek. Mocno w dół także rzepak

Na paryskim Matifie we wtorek spore spadki. Pszenica staniała o 1,71 proc. do 330,25 EUR/t, kukurydza o 1,54 proc. do 319,5, a rzepak aż o 3,02 proc. do 602,25 EUR/t.

Po poniedziałkowych spadkach spowodowanych publikacją raportu zwiększającego prognozy zbiorów canoli w Kanadzie do 19,5 mln ton we wtorek za oceanem nastąpiło lekkie odbicie i wzrost ceny o 0,63 proc. Notowań cen rzepaku nie wspierają także ceny ropy, które spadły wczoraj o ponad 5 proc.

W USA także spadki; tam najmocniej spadła cena pszenicy, bo o 2,65 proc.

– Temat spowolnienia gospodarczego, a w wielu krajach recesji, a co za tym idzie mniejszego popytu na surowce co chwilę powraca na rynek i wywołuje spadki notowań towarów i akcji. Jednocześnie rosnące stopy procentowe przyciągają inwestorów do rynków obligacji zmniejszając zainteresowanie spekulantów także towarami rolnymi. Stąd nawet złe wiadomości płynące z rynku zbóż nie wywołują już gwałtownych wzrostów, jakie obserwowaliśmy jeszcze wiosną – informuje e-WGT.

Spadki determinuje także eksport ukraińskich i rosyjskich zbóż. Wg szacunków dzięki produkcji na poziomie 145 mln ton Rosja może wyeksportować w tym sezonie 55-56 mln ton zbóż.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.