fbpx
Strona głównaCenyrynek żywnościSpadek cen zbóż to więcej... wódki

Spadek cen zbóż to więcej… wódki

W sierpniu, wrześniu i październiku produkcja wódki w Polsce nieustannie rosła. Co ciekawe, pomimo słabnącego na nią popytu na rynku wewnętrznym i przy podobnym poziomie eksportu.

Zasadniczo powody wzrostu cen wódki są dwa: wyższa stawka akcyzy od 1 stycznia 2023 roku i spadające ceny zbóż.

– To sposób na utrzymanie dotychczasowych cenników także w przyszłym roku. Wielką niewiadomą są nie tylko koszty zbóż, ale i energii, destylatów czy spirytusu. Już są prognozy, że te ostatnie pójdą w górę o ok. 10 proc. Każdy, kto dysponuje szkłem, produkuje w związku z tym na zapas— twierdzi cytowany przez Dziennik Gazetę Prawną Grzegorz Grabowski, dyrektor wykonawczy w firmie Toruńskie Wódki Gatunkowe.

Akcyza od 1 stycznia ma wzrosnąć o 5 proc., dlatego sklepy i hurtownie już teraz chcą zrobić zapasy.

To zresztą nie koniec; akcyza na alkohol, a także wyroby tytoniowe, ma wzrastać co rok, a w drugim przypadku Komisja Europejska chciałaby zwiększenia minimalnej stawki akcyzy na papierosy z obecnych 1,8 do 3,6 euro za paczkę 20 szt.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.