Spadek cen nawozów potasowych

Pod koniec sierpnia za nawóz potasowy płacono przeciętnie 1750-1800 zł/t, a ceny są zróżnicowane, w zależności od dystrybutora, jak również ilości zakupowanego nawozu. Za główne przyczyny spadku cen nawozów potasowych, eksperci BGŻ uważają światowe tendencje na rynku soli potasowej.

Mimo braku zawarcia umów na dostawy soli potasowej do Chin (największego światowego importera tego surowca) na rynku światowym została ustalona nowa cena. Początkiem przełomu była sprzedaż przez rosyjską firmę Silvinit soli potasowej do Indii po 460
USD/t, czyli znacznie poniżej cen oferowanych przez innych głównych producentów, które wahały się w granicach 625-635 USD/t. Indiom udało się też podpisać kolejne umowy na dostawy potasu po cenie 460 USD/t, m.in. z rosyjsko-białoruską spółką Uralkali, niemieckim przedsiębiorstwem K+S (100 tys. t), Izrael Chemicals i Arab Potash (750 tys. t). Trwają negocjacje Indii z białoruskim dostawcą Balarussian Potash.

Czynnikiem mogącym wpłynąć na utrwalenie spadku cen soli mogą być działania podjęte przez rosyjski Federalny Urząd Antymonopolowy (FAS) w wyniku skargi trzech dużych producentów nawozów w Rosji (Acron, Uralchem i Minudobreniya) na zbyt wysokie w ich opinii ceny soli potasowej oferowanej przez Silvinit i Uralkali. Obecnie trwają rozmowy przedstawicieli Urzędu Antymonopolowego i dostawców soli potasowej odnośnie cen sprzedaży potasu w IV kwartale 2009 r. dla krajowego przemysłu nawozowego. Ewentualne narzucenie przez FAS obniżek cen potasu na rynku rosyjskim, będzie stanowić kolejny element przyczyniający się do spadku cen światowych tego surowca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności