fbpx

Spadające ceny ropy spychają w dół ceny rzepaku

Wczorajsze notowania na giełdach towarowych, szczególnie w przypadku rzepaku i soi znalazły się pod presją, znajdującej się na najniższych od kilkunastu miesięcy, poziomach ropie naftowej. Nieco lepiej było w przypadku pszenicy, która odnotowała niewielkie wzrosty.

Samasz loteria - baner

We wtorek listopadowy kontrakt na rzepak na giełdzie Matif stracił 5 EUR spadając do 463,25 EUR/t. Z kolei listopadowy kontrakt na soję w Chicago stracił 20,75 centów spadając do 997,25 centów/buszel . Tracił również rzepak w Winnipeg i olej palmowy w Kuala Lumpur.

Wczoraj sytuacja na rynku nasion oleistych uległa ogólnemu pogorszeniu pod presją z kilku stron. Globalne obawy gospodarcze mogą uderzyć w popyt, powodując spadek cen ropy naftowej do najniższego poziomu od 16 miesięcy . Na rynek wpływ miały także rosnące zapasy oleju palmowego w Malezji. W sierpniu zapasy wzrosły do ​​najwyższego poziomu od sześciu miesięcy. Powodem jest wysoka produkcja i niższy eksport.

Soja w Chicago traciła, ponieważ wyceny zapasów zawarte w raporcie Crop Progress Report okazały się lepsze niż oczekiwano. W swoim raporcie opublikowanym w poniedziałek wieczorem po zamknięciu rynku USDA przyznała 65% areału upraw soi niezmienioną ocenę dobrą i doskonałą, podczas gdy analitycy spodziewali się pogorszenia.

Natomiast rzepak w Winnipeg ucierpiał z powodu wysokiego poziomu zapasów w Kanadzie , o czym poinformowało w poniedziałek Biuro Spisu Ludności. Podobnie jak w przypadku rzepaku w Paryżu, negatywny wpływ miały spadające ceny oleju roślinnego i ropy naftowej.

Udany dzień miała natomiast za sobą pszenica, zarówno w Europie jak i za Oceanem. We wtorek kontrakty terminowe na pszenicę na giełdzie Matif nadal rosły i grudniowy kontrakt zanotował dzienny wzrost o 2 EUR do 220 EUR/t. W USA było podobnie i na CBoT najczęściej notowany grudniowy kontrakt wzrósł o 5,75 centa/buszel (191 EUR/t).

Obecnie można stwierdzić, że rynek pszenicy w Paryżu w dalszym ciągu porusza się w trendzie bocznym na stosunkowo stabilnym poziomie. Grudniowy kontrakt od tygodnia porusza się w przedziale pomiędzy 217 a 220 EUR/t i wybicie  w górę wydaje się, przynajmniej na razie mało prawdopodobne.

Dziś i jutro handel na giełdach będzie prawdopodobnie spokojny w oczekiwaniu na raport WASDE , który USDA opublikuje w czwartek o 18:00 czasu polskiego. Analitycy spodziewają się nieznacznego obniżenia prognoz dla światowych zapasów końcowych na sezon 2024/25. Jest jednak mało prawdopodobne, aby raport wywołał wzrostowe impulsy.

Źródło: Kaack

Baner SDF
Baner webinarium konopie

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.