fbpx
Strona głównaPrawo i finanseNajnowsze informacje"Sołtys+". Jakie będą zasady przyznawania świadczeń?

“Sołtys+”. Jakie będą zasady przyznawania świadczeń?

We wtorek 4 kwietnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa. Choć w mediach jest to projekt określany jako “300+” lub “sołtys+”, jest to jedynie dodatek do emerytury lub renty, i – co podkreślają wnioskodawcy – jego wysokość wyniesie przeciętnie około 60 zł miesięcznie na osobę.  

Oczywiście nie jest nieprawdziwa informacja, że sołtysi otrzymają 300 zł. – pod warunkiem, że pełnili swoją funkcję przez co najmniej 10 lat. Zważywszy na to, że sołtysem na wsi jest zazwyczaj osoba ciesząca się powszechnym szacunkiem i zmiana na tym stanowisku następuje rzadko, wspomnianą kwotę otrzyma zapewne wiele osób. 

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi założyło (swoją drogą ciekawe, że jest to tylko “założenie”), że liczba sołectw wynosi ok. 30 tys., a około 50 % osób sprawujących funkcję sołtysa to emeryci i renciści, w związku z czym uprawnionych do dodatku może być około 15 tys. osób.  

“Diabeł tkwi w szczegółach”: proponuje się przyznawanie dodatku pieniężnego liczonego procentowo, za każdy pełny okres sprawowania funkcji sołtysa, przy czym za jeden okres kadencyjny dodatek do emerytury i renty wynosiłby 5%, ale łącznie nie więcej niż 20% kwoty emerytury i renty. 

Okazuje się, że przeciętne świadczenia emerytalne w tej grupie uprawnionych wynosi 598 zł miesięcznie, co oznacza, że dodatek dla jednej osoby wyniesie przeciętnie około 60 zł miesięcznie a rocznie 720 zł. – co skrupulatnie wyliczono przedstawiając koszty wprowadzenia ustawy w życie. 

Nie jest to wielka kwota, zważywszy na fakt (zauważony przez wnioskodawców), że “przemiany strukturalne polskiej wsi i nowe zadania związane z integracją polskiego rolnictwa z Unią Europejską, poszerzyły zakres zadań sołtysów. Dlatego nie sposób w dalszym ciągu opierać funkcjonowania organu jakim jest sołtys, wyłącznie na społecznej pasji”. 

Oczywiście sołtys to nie jest posada państwowa – sołtysi pełnią swoje obowiązki społecznie, jednak – co znów odczytujemy w uzasadnieniu projektu ustawy – “społeczne uznanie nie zawsze jest adekwatne do wysiłku i rozmiaru prac włożonych w zapewnienie prawidłowego funkcjonowania sołectwa”. 

Mimo wszystko to chyba pierwszy raz w historii III RP, gdy rząd uznał, że “praca sołtysów powinna być, chociaż częściowo, rekompensowana w formie finansowej”.  

Koszt wprowadzenia ustawy to 10 800 000 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 lipca 2023 r. 

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.
[newsletter_signup_form id=4]