Smalec kontra rdza – czyli jak rosyjscy naukowcy ocalą maszyny rolnicze tłuszczem wieprzowym

Z Kazańskiego Państwowego Uniwersytetu Rolniczego dochodzą wieści, które mogą zrewolucjonizować nie tylko wiejskie podwórka, ale i cały przemysł petrochemiczny. A o co chodzi? O rdzę na maszynach rolniczych i walkę z nią. A jak? Słoniną.

reklama
Baner Amazone


Grupa wybitnych naukowców pod przewodnictwem doktora Kalimullina, wspierana przez profesora Maksimowa oraz docenta Smirnowa, odkryła coś, co wymyka się zachodniej logice i – sam przyznam, także zdrowemu rozsądkowi: smalec wieprzowy jako skuteczna ochrona antykorozyjna dla maszyn rolniczych.

Tak, dobrze czytasz, smalec. Ten sam, którym babcia smarowała chleb, teraz ma ratować kombajny przed rdzewieniem.

reklama
Baner Kioti

Naturalna alternatywa, no i ekologiczna

Tradycyjne środki ochrony metalu? Chemiczne, drogie, wymagające zmywania i,o zgrozo, szkodliwe dla gleby. Tymczasem tłuszcze zwierzęce, szeroko dostępne na każdej wsi i pozyskiwane z lokalnych źródeł, okazują się być ekologiczną i ekonomiczną alternatywą.

Tłuszcz wieprzowy, koński i wołowy pokonały w badaniach związek chemiczny, który dumnie nazywa się “antykorozyjny” tylko dlatego, że kosztuje więcej niż miesięczna emerytura.

Rosyjscy naukowcy, w ramach poważnych badań (powtarzam: poważnych!) pokryli metalowe płytki różnymi tłuszczami, zawiesili je pod baldachimem we wsi niedaleko Czeboksar i… czekali. Czekali i czekali, aż je coś chwyci. Po sporym upływie czasu, zważono i zmierzono, kiedy i jak szybko metal zaczyna „przegryzać się” z rdzą.

Rdzewiejąca maszyna
Koniec z rdzą na maszynach rolniczych – twierdzą rosyjscy naukowcy. Wystarczy trochę słoniny i maszyna będzie jak nowa, fot. Adam Ładowski

Smalec, to przyszłość – twierdzą naukowcy z Kazania

Efekty zaskoczyły nawet samych badaczy. Płytki pokryte tłuszczem wołowym rdzewiały trzy razy wolniej niż te “nagie” jak z fabryki. Ale to smalec wieprzowy i tłuszcz koński pokazały, co to znaczy wiejska siła natury – przez cały okres badania nie zardzewiały ani trochę.

Co więcej, tłuszcz koński, jak twierdzi doktor Kalimullin, ma najniższą temperaturę topnienia, dzięki czemu dłużej pozostaje płynny i lepiej penetruje pory metalu. Ot, wiejski odpowiednik nowoczesnej nanotechnologii.

Petrochemia w opałach

Nie jest wykluczone, że to badanie wywoła panikę wśród producentów smarów i olejów przemysłowych. Po co komu chemikalia w kanistrach, skoro można urżnąć kawał słoniny i rozpuścić ją w garnku? Tłuszcz nie tylko chroni metal, ale nie trzeba go zmywać, nie zanieczyszcza gleby i – co najważniejsze – pięknie pachnie. Kto by nie chciał mieć traktora, który pachnie jak śniadanie?

Rdzewiejąca maszyna
Wystarczy posmarować smalcem, a rdza nie będzie się trzymać – dowodzą radzieckie badania naukowe, fot. Adam Ładowski

Specjalna, antykorozyjna rasa świń?

Zgodnie z doniesieniami z Kazańskiego Uniwersytetu, trwają już prace nad nową linią świń, które nie będą tuczone na mięso, lecz na… środki antykorozyjne. Tak, rolnictwo wchodzi w nowy wymiar – świnia 2.0: mniej bekonu, więcej ochrony metalu. Może za kilka lat na każdej rosyjskiej wsi pojawi się „antykorozyjna chlewnia” z plakatem: „Tu rodzą się środki smarne przyszłości!”

Wszystko wskazuje na to, że nadszedł czas wielkiego powrotu do natury – nie przez ideologię, lecz przez… zdrowy rozsądek i smalec. Jeśli chcesz, by twoje maszyny nie rdzewiały, nie musisz już jechać do sklepu po drogie chemikalia. Wystarczy, że podgrzejesz trochę słoniny, zanurzysz w niej klucze, śruby, półosie czy zardzewiałe widły – i gotowe. Tanie, skuteczne, wiejskie.

Kto wie, może przyszłość motoryzacji leży nie w krzemie, ale w tłuszczu? Smalec wieprzowy – najlepszy przyjaciel rolnika i… wróg rdzy numer jeden.

PS Smalec w badanych próbkach nie był oczywiście solony.

reklama
baner SDF
reklama
Baner podcasty
1 KOMENTARZ

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI