fbpx

Smaczna wizytówka gminy – zupa z lubczykiem

Produktem lokalnym w miejscowości Lubcza w gminie Ryglice w województwie małopolskim jest zupa z lubczykiem. Jej degustacja odbywała się podczas cyklicznej imprezy walentynkowej. Wielu osobom znany jest jej wyjątkowy smak. Ma ona ponadto właściwości lecznicze, a sam lubczyk jest traktowany, jako przyprawa o szczególnej mocy działającej pozytywnie na uczucia.

– W jakiś sposób łączy się to z kultem świętego Walentego, który jest patronem zarówno zakochanych, jak i ludzi cierpiących na choroby nerwowe. We wsi Lubcza znana też jest opowiastka, według której onegdaj przybywał w te strony na łowy sam król Kazimierz Wielki. Smakowały mu niezwykle potrawy gotowane przez tutejsze gospodynie i zaciekawiony niespotykanym smakiem oraz aromatem pytał o dodawane przyprawy, wówczas gospodyni wskazała na lubczyk, który rósł sobie dziko po polach lubeckich – mówi Paweł Augustyn, burmistrz gminy Ryglice.

Samasz loteria - baner

Zupa z lubczykiem przyrządzona jest w oparciu o lokalne produkty, które wytworzone są w sposób ekologiczny. W Lubczy, jak zaznacza Augustyn, jako wsi najbardziej rolniczej w gminie Ryglice i znanej w regionie z uprawy i hodowli, rolnicy przywiązują szczególną uwagę do produkcji, przetwarzania i przechowywania zdrowej żywności.

Włodarze gminy Ryglice starają się o wpisanie zupy z lubczykiem na Listę Produktów Tradycyjnych.

Źródło: UG Ryglice

SDF baner ciągnik
Baner Syngenta
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.