fbpx
Strona głównaWiadomościSłowakom brakuje biomasy

Słowakom brakuje biomasy

W naszym kraju brak biomasy jest tak widoczny, że do celów energetycznych masowo wykorzystuje się nawet dobrej jakości drewno – przyznaje Ladislaw Zidek, ze stowarzyszenia Biomasa, skupiającego instytucje wykorzystujące biomasę.

Zdaniem Zidka brak biomasy spowodowany jest dwoma czynnikami. Po pierwsze, na Słowacji nie zadbano o uprawę roślin, które mogłyby zostać wykorzystane do produkcji biomasy.

Po drugie, drewno gorszej jakości dotychczas wykorzystywane na biomasę znajduje coraz więcej zastosowań. – Modne stały się kominki, ruszyły fabryki brykietów i peletu. To wszystko spowodowało, że materiału na biomasę zwyczajnie brakuje – przyznaje szef stowarzyszenia.

Aktualnie ciepło z biomasy pokrywa około 2 proc. zapotrzebowania Słowacji. Tymczasem w połowie przyszłej dekady miało to być dziesięciokrotnie więcej. Zdaniem specjalistów realizacja tych planów jest praktycznie nierealna.

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.