Słoneczny Dzień Ziemniaka w Żelaznej

Słoneczny dzień i wysokie temperatury (22 lipca) nie odstraszyły producentów ziemniaków, przed pojawieniem się na Dniu Ziemniaka w Żelaznej (woj. łódzkie). Spotkanie zostało zorganizowane przez firmę Syngenta Crop Protection oraz RZD SGGW Żelazna. Blisko 450 rolników przez cały dzień miało okazję zapoznać się z bogata ofertą spotkania.

Podczas lustracji pokazowych pól ziemniaczanych RZD SGGW Żelazna, chronionych rozwiązaniami Syngenta Crop Protection, zostały zorganizowane stanowiska konsultacyjne zarówno z przedstawicielami świata akademickiego, jak i z producentami rozwiązań do produkcji ziemniaka. Aktualne problemy związane z uprawą ziemniaka zostały przedstawione przez prof. Michała Hureja. Profesor nawiązywał do wysokich temperatur i do silnego nasłonecznienia, jakie wystąpiło w miesiącu lipcu. Warunki atmosferyczne sprawiły, że rolnicy często zauważali charakterystyczne odbarwienia na liściach, które błędnie były interpretowane jako objawy chorób ziemniaka. Ponadto wielu producentów spotkało się z problemem zazielenienia na bulwach. Ta przypadłość jest konsekwencją nawadniania pól albo intensywnych opadów deszczu, kiedy to redliny pękają i ziemniaki zostają odsłonięte. Jak podkreślał profesor, dochodzi wtedy do wzrostu stężenia solaniny w bulwach. Ziemniaki dotknięte tym problemem nie nadają się do wykorzystania konsumpcyjnego ani przemysłowego. Można je przeznaczyć jedynie jako sadzeniaki na kolejny rok. Profesor Hurej podsumował, że zdrowy materiał sadzeniakowy to jeden z najważniejszych czynników determinujących sukces w uprawie ziemniaka.
Po prelekcji profesora, rolnicy zapoznali się z ofertą rozwiązań Syngenta Crop Protection do ochrony ziemniaka. Portfolio firmy przybliżył Marek Szczepański z działu Marketingu Syngenta. Podkreślał, że preparaty takie jak Actara – na stonkę ziemniaczaną czy Ridomil Gold – fungicyd mający zastosowanie w okresie intensywnego wzrostu roślin, mają już swoją ugruntowaną pozycję na rynku Polskim. Niesłabnąca popularność wśród rolników świadczy o ich jakości i skuteczności w ochronie ziemniaka. Motywem przewodnim spotkania był produkt Revus, który został wprowadzony na rynek w ubiegłym roku. Jak zapewniał Zenon Smyk, doradca techniczny Syngenta, o wyjątkowości preparatu Revus decyduje zawarta w nim nowa substancja aktywna mandipropamid, która zapewnia niezwykle skuteczną i długotrwałą ochronę przed zarazą ziemniaka oraz bezpieczeństwo dla środowiska. Revus jest wyjątkowo odporny na zmywanie – daje najwyższą pewność działania w trudnych warunkach pogodowych oraz pozwala na elastyczne planowanie zabiegów opryskiwania w przypadku nawadniania plantacji. Skuteczność w działaniu tego najnowszego preparatu potwierdzają opinie ekspertów z organizacji Euroblight. W rankingu najskuteczniejszych preparatów przeciw zarazie ziemniaka, stworzonego przez tę międzynarodową niezależną organizację, Revus uzyskał najwyższe noty. Efekty jego działania, a także całego programu ochrony ziemniaka firmy Syngenta można było zaobserwować na wzorowo utrzymanych poletkach RZD SGGW Żelazna.
Jak podkreślali eksperci z Syngenta Crop Protection, wprowadzanie nowości produktowych jest bardzo istotnym elementem strategii firmy. Oferta dostosowywana jest do aktualnych i przyszłych potrzeb rolników. W trakcie rejestracji są insektycydy do zwalczania m.in. nicieni – wektorów groźnych chorób wirusowych, czy do zwalczania drutowców i innych owadów żerujących w glebie. Ofertę Synegnta w zakresie ochrony ziemniaka w niedługim czasie uzupełni również herbicyd oparty na substancji aktywnej prosulfokarb znanej z herbicydu zbożowego Boxer. Takie rozwiązanie funkcjonuje już na zachodzie Europy i cieszy się tam sporym powodzeniem.
Dzień Ziemniaka to wydarzenie, które już na stałe wpisało się w kalendarz spotkań producentów ziemniaka. Świadczy o tym niesłabnąca frekwencja powtarzająca się z roku na rok. Dodatkowo o atrakcyjności wydarzenia decyduje również nietypowa formuła spotkania, gdzie w jednym miejscu rolnicy mogą skonfrontować swoją wiedzę zarówno z naukowcami, jak i z przedstawicielami firm oferujących rozwiązania w produkcji ziemniaków.
SCP