fbpx
Strona głównaCenyRynek rolnySłoma będzie w tym roku o wiele droższa

Słoma będzie w tym roku o wiele droższa

Tegoroczny sezon żniwny to na pewno wyższe ceny usług ale również i słomy, która w porównaniu do ubiegłego roku zdrożała o 40-50 proc.

Żniwa już się rozpoczęły, co prawda jeszcze na małą skalę, ale lada dzień kombajny wyjadą kosić zboża na słabszych stanowiskach, które już zdążyły dojrzeć do zbioru. Co za tym idzie w ofertach sprzedaży pojawi się coraz więcej słomy.

O ile w ubiegłe żniwa średnia cena za najpopularniejszy balot 120×120 oscylowała w granicach 15 -20 zł, to obecnie za taki sam balot przyjdzie najczęściej zapłacić od 30 do 35 zł. Mówimy tutaj oczywiście o słomie, która jest do sprasowania.

W przypadku gotowych balotów sprzedający żądają nie mniej niż 40 – 45 zł za sztukę, na co oczywiście mają wpływ wyższe ceny usług i materiałów pokroju siatki czy sznurka potrzebnych do owinięcia balotów.

Oczywiście jak co roku znajdziemy również oferty odebrania słomy za darmo z pokosu byle tylko uprzątnąć pole, ale tego typu ofert jest na razie zdecydowanie mniej jak w latach ubiegłych i dostępne są raczej w rejonach, gdzie nie ma rozwiniętej hodowli.

Nie zmienił się natomiast przelicznik wymiany słomy za obornik, który podobnie jak w latach ubiegłych waha się w granicach 2 – 2,5 balotu za tonę obornika. Wynika to z prostej przyczyny, obornik również zdrożał co sprawia, że proporcje zostały zachowane.

Zobacz także:

Pilne: Jest nieformalne porozumienie w sprawie odblokowania ukraińskich portów

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.