Słodka i soczysta

Mieszańce sorgo i trawy sudańskiej są dużo bardziej wszechstronne w użytkowaniu od kukurydzy i sorgo. Odróżniają się tym, że można z nich uzyskać 2-3 pokosy zielonki w ciągu sezonu. Mogą być przeznaczone na zielonkę, kiszonkę, sianokiszonkę lub siano.

Nowa odmiana mieszańcowa sorgo i trawy sudańskiej posiada wszystkie niezbędne właściwości paszowe, a przede wszystkim słodki smak i soczystość. Nutri-Honey wyróżnia się silnym wzrostem początkowym, umożliwiającym wczesny pierwszy pokos. Rośliny przypominają bardziej sorgo niż trawę sudańską, i cechuje je właściwy dla sorgo słodki smak. Zdrowe liście, delikatne łodygi, silny wzrost początkowy, jak również szybkie odrastanie po pokosie to główne zalety. Idealna na gleby lekkie i piaszczyste, przy niedoborach wody w glebie.

Są to trawy jednoroczne w odróżnieniu od większości gatunków traw pastewnych. Gatunki spokrewnione z sorgo są znane ze swojej odporności na suszę. Są bardziej wydajne w absorpcji wody ze względu na dwukrotnie większą niż kukurydza ilość włośników na jednostkę korzeni głównych. Powierzchnia liści jest o połowę mniejsza niż u kukurydzy, co zmniejsza parowanie. Zapotrzebowanie na wodę jest porównywalne do kukurydzy, jednak odmiany spokrewnione z sorgo mają zdolność wejścia w stan uśpienia podczas dłuższych okresów suszy i wznowienia wzrostu wraz z nadejściem deszczy.

E.G.
więcej na http://www.kalnas.pl/pliki/nowosci.htm