Słaby eksport negatywnie odbija się na cenach. Ceny pszenicy i rzepaku na giełdzie MATIF 13.02.2025

Handel pszenicą i rzepakiem na rynkach towarowych w środę upłynął pod znakiem korekty cen. Szczególnie mocno traciła europejska pszenica, ale mniejsze spadki nie ominęły również rzepaku, którego ceny pociągnęła w dół spadająca za Oceanem soja.

reklama
Baner Kuhn Maxima
reklama
baner Interhandler

Kontrakt marcowy na pszenicę na Matif zakończył środowe notowanie spadkiem o 4 EUR do poziomu 232 EUR/t i zamknął się na najniższym poziomie od tygodnia. Również w USA ceny pszenicy spadły i kontrakt marcowy na CBoT stracił 2,75 centa spadając do 574,25 centów/buszel (203 EUR/t).

Zachodnioeuropejska pszenica mało konkurencyjna

Główny wpływ na wczorajszy handel miał słaby popyt eksportowy na pszenicę z Europy Zachodniej, ponieważ wg. wstępnych szacunków handlowców, w ramach przetargu na pszenicę ogłoszonego przez Algierię zakupiono od 550 tys. do 600 tys. ton pszenicy, ale dostawy najprawdopodobniej będą pochodzić głównie z Ukrainy, Rumunii i Bułgarii.

Dzieje się tak dlatego, że jak mówią handlowcy, ceny w tym przetargu wahały się w granicach 262–264 USD/t, a jest to poziom niższy niż ten po którym sprzedawana jest pszenica w Europie Zachodniej. Wpływ, choć algierczycy zapewniają, że traktują wszystkich uczestników obiektywnie, mogły też mieć napięcia dyplomatyczne między Francją a Algierią, a to doprowadziło do ​​faktycznego bojkotu francuskiej pszenicy przez Algierię.

reklama
Baner UPL
reklama
Baner Samasz
reklama
Baner SUmi

Soja pociągnęła za sobą rzepak

Podczas wczorajszego handlu na Matif rzepak oddał część zysków i kontrakt majowy spadł o 1,50 EUR do poziomu 521,50 EUR/t. Dużo gorzej radziła sobie natomiast soja za Oceanem, która w kontrakcie marcowym spadła o 15,75 centa, osiągając czterotygodniowe minimum na poziomie 1027,75 centa/buszel (363 EUR/t). Tracił również kanadyjski rzepak, który przerwał pięciodniową passę wzrostów i w kontrakcie majowym spadł o 5,40 CAD do 669,70 CAD/t.

Tak duże spadki w przypadku soi są powodowane cały czas niejasną polityką USA odnośnie ceł i stanowiska w sprawie rynku biopaliw. W przypadku rzepaku pomocą wczoraj były dalej rosnące ceny oleju palmowego w Malezji, które pomogły nieco ograniczyć straty.

Źródło: Kaack

 

reklama
Baner McHale
reklama
reklama
Baner Danko

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.