fbpx

Słabszy eksport unijnej pszenicy, Rosjanie otwierają port eksportowy na Bałtyku. Ceny w dół

Wczoraj na giełdzie Matif w Paryżu zdecydowane spadki. Jest to wynik między innymi opublikowanych wczoraj prognoz Komisji Europejskiej dotyczących zbiorów w nadchodzącym sezonie oraz zapasów końcowych zbóż i rzepaku.

Cena pszenicy na paryskim Matifie spadła wczoraj w kontraktach na maj o 4,5 EUR/t do 239 EUR/t, w Chicago zaś zanotowano spadek o  o 12,5 ct do 614,75 ct/bu (205 EUR/t).

– Komisja Europejska obniżyła prognozę eksportu pszenicy miękkiej na sezon 2022/23 o 1 milion ton do 31 milionów ton. Jednocześnie zapasy końcowe pszenicy zwyczajnej powiększyły się o 1,5 mln t do 18,6 mln t. Wielkość importu została zwiększona o 0,5 mln ton do 8 mln ton ze względu na duży import z Ukrainy – informuje serwis Kaack.

Nieco słabsze są za to perspektywy nowych zbiorów w UE; produkcja pszenicy miękkiej ma spaść o 0,7 mln ton do 130,2 mln ton, jęczmienia o 2 mln ton do 52,2 mln ton. Zbiory w  Australii szacowane są na 29 mln ton w sezonie 2023/24, czyli o 10 mln ton mniej niż w roku poprzednim.

Z kolei Rosja otworzyła port eksportowy koło Sankt Petersburga, co do przyszłego roku ma zwiększyć jej możliwości eksportowe o 4 mln ton rocznie.

Mocno spadłą wczoraj cena rzepaku – o 14,25 EUR/t do 443 EUR/t. – Rynki nasion oleistych są obciążone spadającymi cenami oleju palmowego w Malezji , które w kwietniu spadły o ponad 10 procent. Popyt na soję w Chinach również nie spełnia oczekiwań – informuje Kaack.

Zbiory w Europie mają być wyższe o 200 tys. ton i wynieść 20 mln ton, a unijne zapasy końcowe mają wzrosnąć o 333 tys. ton do 833 tys. ton.

Kukurydza staniałą wczoraj o 3,5 EUR/t do 235,5 EUR/t.

Źródło informacji: Kaack

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

1 KOMENTARZ

  1. Zboże .zboże czy tylko zboże jest w tym kraju Zobaczcie co się dzieje z mlekiem Pasze w górę mleko w dół Za chwilę owoce ,drób Czas nałożyc podatki handlarzom O tym nikt nie myśli.ze cały ten bajzel powodują importerzy żywnosci nakładając sobie marże jakie chcą Sprowadzają zboże mleko ,sery drób,nikt nad tym nie ma kontroli Mleczarnie pod różnymi markami powiązanymi z tym sektorem sprowadzały ile wlezie Trzepią kasę a nas rolników żywcem grzebią.Czy ktoś w sklepie widział tańsze mleko lub sery z długim terminem?Nie bo tylko są w promocji te których termin się kończy i nie chcą stracić .Dosyć tego Weżcie się w rządzie do roboty a nie tylko propagandę siejecie i dzielicie lepsi -,gorsi ,miasto -wies . i nie usuwajcie komentarzy

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.