fbpx

Słabe prognozy zbiorów pszenicy w Rosji nie powstrzymały korekty na Matif

Wtorkowy handel zarówno w Europie jak i za Oceanem upłynął pod znakiem spadków cen. Traciła zarówno pszenica, jak i oleiste, czyli rzepak i soja.

Baner Kuhn

Marcowy kontrakt na pszenicę na giełdzie Matif spadł we wtorek o 1,25 EUR do poziomu 232,25 EUR/t. Na CBoT cena marcowego kontraktu spadła natomiast o 5 centów do poziomu 545 centów/buszel.

Rosja zbierze wg prognoz znacząco mniej pszenicy w przyszłym sezonie

Według SovEcon w 2025 roku Rosja zbierze ogółem 3 mln ton mniej pszenicy i wynik jest teraz szacowany na 78,7 mln ton. Analitycy twierdzą, że kolejne zbiory mogą być najmniejsze od 2021 r., a produkcja pszenicy ozimej szacowana jest obecnie na 50,7 mln ton, co oznacza znaczny spadek o 3,6 mln ton w porównaniu z poprzednią prognozą.

Jednakże wczoraj te słabe prognozy zostały przyćmione przez rosnący napływ taniej pszenicy z Argentyny i Australii oraz osłabienie rynku w USA, co sprawiło, że pszenica na Matif oddaliła się od siedmiotygodniowego maksimum osiągniętego w poniedziałek. Wpływ na to miało również skromne saldo eksportowe europejskiej pszenicy, gdyż jak pokazały opublikowane we wtorek dane Komisji Europejskiej, eksport od początku sezonu osiągnął 10,54 mln ton w porównaniu z 15,17 mln ton w tym samym okresie ubiegłego roku.

Niższe ceny oleju palmowego ciążą rzepakowi i soi

We wczorajszych notowaniach ceny rzepaku na Matif spadały drugi dzień z rzędu i kontrakt lutowy stracił 4,25 EUR spadając do 537,50 EUR/t. Również w Chicago soja traciła i styczniowy kontrakt spadł do najniższego poziomu od czterech miesięcy, a cena zamknęła tuż powyżej najniższego poziomu zapadalności wynoszącego 976 centów/buszel. Traciły również notowania rzepaku w Kanadzie gdzie na giełdzie ICE kontrakt marcowy stracił 7,60 CAD spadając do 602,50 CAD/t, co stanowi najniższy poziom od półtora tygodnia.

Baner Kioti
SDF baner

Jednym z powodów takiej sytuacji są utrzymujące się niższe ceny malezyjskiego oleju palmowego, które notują straty trzeci dzień z rzędu. Do tego dochodzą również dobre perspektywy zbiorów soi w Brazylii, gdyż do końca roku spodziewane są dalsze opady deszczu, które dają nadzieję na obfite zbiory.

Źródło: KE, SovEcon, Kaack

 

 

Baner McHale
Baner forum mleko
Baner Kuhn

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.