Skutki wycofywania substancji czynnych ŚOR dla praktyki rolniczej, doradztwa, nauki i środowiska

Polskie Towarzystwo Agronomiczne, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz redakcja Wiadomości Rolniczych Polska zapraszają na webinarium “Skutki wycofywania substancji czynnych ŚOR dla praktyki rolniczej, doradztwa, nauki i środowiska”. Gościem naszego spotkania będzie Prof. dr hab. Marek Mrówczyński, dyrektor IOR-PIB w Poznaniu.

reklama
Baner Amazone


Strategie Komisji Europejskiej wprowadzają ograniczenie o 50% zużycie środków ochrony roślin w UE. Największa redukcja nastąpi w państwach, które stosują powyżej średniej dla UE, która wynosi 3,5 kg/ha substancji czynnych, natomiast w Polsce średnio zużywa się 2,5 kg, ale najwięcej w sadach jabłoniowych bo aż 10 kg, a w zbożach od 0,5 do 2 kg. Redukcja stosowania środków chemicznych w ochronie roślin powinna dotyczyć głównie upraw sadowniczych, natomiast w większości roślin rolniczych powinno nastąpić racjonalne zwiększenie chemizacji produkcji.

Ostatnio Unia Europejska wycofuje głównie substancje czynne fungicydów nalistnych, których liczba zostanie zredukowana o połowę, ale największe konsekwencje dla praktyki będzie miało ograniczenie liczby zapraw fungicydowych aż nawet 4-krotnie, co jest zaprzeczeniem zasad integrowanej ochrony roślin. Unia Europejska zamierza wspierać finansowo stosowanie metod biologicznych, które są droższe od 3 do 5-krotnie na ha, niż metody chemicznych.

reklama
Baner Kioti

Ograniczanie liczby s.cz. oraz grup chemicznych prowadzi do szybkiego powstawania odporności agrofagów na ś.o.r. Zmniejszenie ilości substancji czynnych wpłynie na wzrost kosztów produkcji roślinnej, a w konsekwencji także na ceny żywności oraz i uzależni UE od importu surowców rolniczych, co zagrozi bezpieczeństwu państw. Wycofanie fungicydów triazolowych spowoduje wzrost zagrożeń powodowanych przez mykotoksyny, które w większości są substancjami rakotwórczymi, co spowoduje wielkie ujemne konsekwencje zdrowotne.

W trakcie trwania webinarium przewidzieliśmy dyskusję.
Webinarium odbędzie się w piatek, 26 marca, o godz. 13.00. Zachęcamy do uczestnictwa i dyskusji.

Udział w spotkaniu jest bardzo prosty:
W piątek, 26 marca, o godz. 12:55 należy kliknąć w link wydarzenia:

https://plantpress.clickmeeting.com/skutki-wycofywania-substancji-czynnych-sor-dla-praktyki-rolniczej-doradztwa-nauki-i-srodowiska?fbclid=IwAR0hryVs2OJ4bF8IzV9tcNmCB6WJexnBpPDhrAfHojDYq7ODO8HKSlnhR-k

– podać swoje imię oraz adres email i dołączyć do spotkania,
– można łączyć się z komputera, tabletu czy smartfona,
– do webinarium można dołączyć także w trakcie jego trwania

reklama
baner SDF
reklama
Baner podcasty

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI