fbpx
Strona głównaPolecamyMateriały partnerskieSkuteczna ochrona zbóż i rzepaku przed chorobami

Skuteczna ochrona zbóż i rzepaku przed chorobami

Materiał Partnera HELM

Przedłużające się jesienie, łagodne zimy stwarzają dogodne warunki dla rozwoju chorób grzybowych w plantacjach zbóż ozimych i rzepaku ozimego. Grzyby są bardzo niebezpieczne, gdyż wrastają strzępkami do wnętrza tkanek roślin, zabierają roślinie wodę, składniki odżywcze, wytwarzają szkodliwe dla ludzi i zwierząt mykotoksyny.

Rośliny porażone przez patogeny chorobotwórcze mają obniżone tempo fotosyntezy, słabiej się rozwijają, ich plony są niższe, gorszej jakości. Konieczna jest odpowiednia ochrona fungicydowa, która jest jednym z podstawowych czynników zapewniających uzyskanie wysokich i dobrej jakości plonów roślin.

Rzepak ozimy jest gatunkiem o długim okresie wegetacji i w tym czasie jest atakowany przez wiele chorób. Do najgroźniejszych należą: sucha zgnilizna kapustnych, zgnilizna twardzikowa, szara pleśń, czerń krzyżowych oraz cylindrosporioza. Każdego roku choroby są przyczyną strat w plonie rzepaku, a na niechronionych plantacjach mogą dochodzić do 20 czy nawet 50%.

Także zboża, w tym formy ozime o długim okresie wegetacji są szczególnie narażone na wiele patogenów chorobotwórczych, które powodują duże straty w plonach. Do najgroźniejszych chorób zbóż wyrządzających największe straty w plonie należą: septorioza paskowana liści, septorioza plew, mączniak prawdziwy zbóż i traw, rdza brunatna, rdza żółta, brunatna plamistość liści (DTR), fuzarioza kłosów, łamliwość podstawy źdźbła, pasiastość liści jęczmienia, rynchosporioza. Porażenie zbóż grzybami prowadzi między innymi do zmniejszenia liczby i masy ziarniaków w kłosie oraz obniżenia dorodności i jakości ziarna oraz kumulacji mykotoksyn szkodliwych dla ludzi i zwierząt. Straty w plonie z tytułu wystąpienia chorób grzybowych w zbożach mogą wynosić średnio od 10 do 35%, a przy silnym porażeniu nawet do 50 – 70%.

Jednym z najważniejszych elementów skutecznej ochrony przed patogenami grzybowymi w intensywnej produkcji zbóż i rzepaku jest ochrona chemiczna. Staje się ona trudniejsza z uwagi na wycofanie niektórych substancji czynnych przez Komisję Europejską. Zmiany w przepisach UE dotyczą zaleceń stosowania bardziej bezpiecznych środków ochrony roślin i są  wyzwaniem do szukania nowych rozwiązań oraz produktów. Takim produktem jest zarejestrowany fungicyd Promino 300 EC zawierający protiokonazol z grupy triazoli. Promino 300 EC został zarejestrowany w następujących uprawach: pszenica ozima i jara, pszenżyto ozime, jęczmień ozimy i jary, żyto ozime, rzepak ozimy i jary. Preparat zwalcza szeroką gamę chorób grzybowych w zbożach takich jak: mączniak prawdziwy zbóż i traw, septorioza paskowana liści i plew, fuzarioza kłosów w pszenicy, rdza brunatna i żółta, rynchosporioza zbóż, plamistość siatkowa jęczmienia. Ponadto w rzepaku zwalcza suchą zgniliznę kapustnych.

Promino 300 EC

W zbożach Promino 300 EC można zastosować 2-krotnie przeciwko chorobom; zapobiegawczo lub natychmiast po zauważeniu pierwszych objawów chorób od końca fazy krzewienia do początku fazy kwitnienia (BBCH 29-61). Przeciwko fuzariozie kłosow fugnicyd stosuje jednorazowo zaraz po wykłoszeniu, gdy widoczne są pierwsze pylniki do końca fazy kwitnienia (BBCH 61- 69). W każdym przypadku zalecana dawka to 0,65 l/ha. Z kolei, w rzepaku można wykonać 2 zabiegi w sezonie w dawce 0,6 l/ha. Preparat zalecany jest od fazy 6 liści do fazy 9 liści rzepaku (BBCH 16-19) i wiosną od momentu ruszenia wegetacji do fazy żółtego pąka, gdy pierwsze płatki kwiatowe są widoczne (BBCH 59).

Etykieta oraz ulotka produktowa:  https://www.helmpolska.com/pl/linie-biznesowe/srodki-ochrony-roslin/szczegoly/d/HPS-Promino-300-EC/1

„Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie”.

Materiał Partnera HELM

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.