fbpx

Skuteczna ochrona zbóż i rzepaku przed chorobami

Materiał Partnera HELM

Przedłużające się jesienie, łagodne zimy stwarzają dogodne warunki dla rozwoju chorób grzybowych w plantacjach zbóż ozimych i rzepaku ozimego. Grzyby są bardzo niebezpieczne, gdyż wrastają strzępkami do wnętrza tkanek roślin, zabierają roślinie wodę, składniki odżywcze, wytwarzają szkodliwe dla ludzi i zwierząt mykotoksyny.

Rośliny porażone przez patogeny chorobotwórcze mają obniżone tempo fotosyntezy, słabiej się rozwijają, ich plony są niższe, gorszej jakości. Konieczna jest odpowiednia ochrona fungicydowa, która jest jednym z podstawowych czynników zapewniających uzyskanie wysokich i dobrej jakości plonów roślin.

Rzepak ozimy jest gatunkiem o długim okresie wegetacji i w tym czasie jest atakowany przez wiele chorób. Do najgroźniejszych należą: sucha zgnilizna kapustnych, zgnilizna twardzikowa, szara pleśń, czerń krzyżowych oraz cylindrosporioza. Każdego roku choroby są przyczyną strat w plonie rzepaku, a na niechronionych plantacjach mogą dochodzić do 20 czy nawet 50%.

Także zboża, w tym formy ozime o długim okresie wegetacji są szczególnie narażone na wiele patogenów chorobotwórczych, które powodują duże straty w plonach. Do najgroźniejszych chorób zbóż wyrządzających największe straty w plonie należą: septorioza paskowana liści, septorioza plew, mączniak prawdziwy zbóż i traw, rdza brunatna, rdza żółta, brunatna plamistość liści (DTR), fuzarioza kłosów, łamliwość podstawy źdźbła, pasiastość liści jęczmienia, rynchosporioza. Porażenie zbóż grzybami prowadzi między innymi do zmniejszenia liczby i masy ziarniaków w kłosie oraz obniżenia dorodności i jakości ziarna oraz kumulacji mykotoksyn szkodliwych dla ludzi i zwierząt. Straty w plonie z tytułu wystąpienia chorób grzybowych w zbożach mogą wynosić średnio od 10 do 35%, a przy silnym porażeniu nawet do 50 – 70%.

Jednym z najważniejszych elementów skutecznej ochrony przed patogenami grzybowymi w intensywnej produkcji zbóż i rzepaku jest ochrona chemiczna. Staje się ona trudniejsza z uwagi na wycofanie niektórych substancji czynnych przez Komisję Europejską. Zmiany w przepisach UE dotyczą zaleceń stosowania bardziej bezpiecznych środków ochrony roślin i są  wyzwaniem do szukania nowych rozwiązań oraz produktów. Takim produktem jest zarejestrowany fungicyd Promino 300 EC zawierający protiokonazol z grupy triazoli. Promino 300 EC został zarejestrowany w następujących uprawach: pszenica ozima i jara, pszenżyto ozime, jęczmień ozimy i jary, żyto ozime, rzepak ozimy i jary. Preparat zwalcza szeroką gamę chorób grzybowych w zbożach takich jak: mączniak prawdziwy zbóż i traw, septorioza paskowana liści i plew, fuzarioza kłosów w pszenicy, rdza brunatna i żółta, rynchosporioza zbóż, plamistość siatkowa jęczmienia. Ponadto w rzepaku zwalcza suchą zgniliznę kapustnych.

Promino 300 EC

W zbożach Promino 300 EC można zastosować 2-krotnie przeciwko chorobom; zapobiegawczo lub natychmiast po zauważeniu pierwszych objawów chorób od końca fazy krzewienia do początku fazy kwitnienia (BBCH 29-61). Przeciwko fuzariozie kłosow fugnicyd stosuje jednorazowo zaraz po wykłoszeniu, gdy widoczne są pierwsze pylniki do końca fazy kwitnienia (BBCH 61- 69). W każdym przypadku zalecana dawka to 0,65 l/ha. Z kolei, w rzepaku można wykonać 2 zabiegi w sezonie w dawce 0,6 l/ha. Preparat zalecany jest od fazy 6 liści do fazy 9 liści rzepaku (BBCH 16-19) i wiosną od momentu ruszenia wegetacji do fazy żółtego pąka, gdy pierwsze płatki kwiatowe są widoczne (BBCH 59).

Etykieta oraz ulotka produktowa:  https://www.helmpolska.com/pl/linie-biznesowe/srodki-ochrony-roslin/szczegoly/d/HPS-Promino-300-EC/1

„Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie”.

Materiał Partnera HELM

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.