fbpx

Skrócenie i usztywnienie dokłosia

Dbałość o dokłosie to ważny element profesjonalnej uprawy zbóż. Bardzo często zdarza się, że dokłosie traktowane jest po macoszemu. Jego skrócenie i usztywnienie jest pomijane. Nie należy tak postępować, gdy stawia się na wysoki plon o dobrej jakości. 

Mimo rodzących się pytań o zasadność stosowania regulatorów wzrostu w danym sezonie wegetacyjnym, większość producentów zbóż decyduje się na wykonanie zabiegu. Wykonują go, gdy zboża wytworzą pierwsze kolanko. Bardzo często dawka stosowanego regulatora wzrostu jest nieco mniejsza. Producenci zostawiają sobie pole manewru, aby w razie potrzeby zabieg powtórzyć w późniejszym okresie.

Indywidualne podejście do regulacji wysokości zbóż związane jest z intensywnością produkcji, właściwościami, a ściślej mówiąc wrażliwością uprawianej odmiany na wyleganie oraz warunkami atmosferycznymi, szczególnie ilością i rozkładem opadów. Jeśli plantacja uprawiana jest intensywnie, a warunki atmosferyczne sprzyjają osiągnięciu wysokich plonów – ze skracania i usztywniania dokłosia nie należy rezygnować. Związane jest to z dużym ryzykiem wylegnięcia oraz złamania dokłosia.

Złamanie dokłosia występuje najczęściej w jęczmieniu ozimym oraz pszenicy ozimej, choć u pozostałych gatunków, w wyniku niezastosowania drugiej dawki regulatora, również może dojść do tego zjawiska.

Zabieg chroniący dokłosie przed złamaniem wykonywany jest najczęściej, gdy zboża są w fazie końca liścia flagowego: liść flagowy całkowicie rozwinięty, widoczny języczek ostatniego liścia (wg BBCH 39). Jednak przedstawiony termin aplikacji nie jest sztywny, lecz zależy od rodzaju substancji czynnej wykorzystywanej do regulacji zbóż. W związku z tym skrócenie dokłosia można przeprowadzić od fazy, gdy liść flagowy jest widoczny, ale jeszcze nierozwinięty do fazy, gdy widoczne są pierwsze ości (BBCH 37–49).

Najczęściej skrócenia dokłosia dokonuje się w systemie dawek dzielonych tym samym preparatem, którym skracano i usztywniano wcześniej źdźbło. W sytuacji, gdy z różnych przyczyn zrezygnowano z wczesnowiosennej regulacji wysokości zbóż, a w trakcie wegetacji wzrosło ryzyko wylegania, należy zabezpieczyć plantację, stosując regulatory wzrostu posiadające rejestrację do aplikacji w późnych fazach rozwojowych (tabela). Niezależnie czy dbamy o dokłosie stosując regulatory wzrostu w systemie dawek dzielonych, czy też aplikowane są preparaty w późniejszych fazach rozwojowych zawsze należy pamiętać, aby stosować się do wskazań producenta umieszczonych w etykiecie.

Przykładowe regulatory wzrostu stosowane w późnych fazach wzrostu i rozwoju zbóż w celu skrócenia i usztywnienia dokłosia 

Nazwa środka 

Substancja czynna  Dawka  

(l, kg/ha) 

Gatunek zboża 

Stosować w fazie od widocznego, ale nierozwiniętego liścia flagowego do fazy całkowicie rozwiniętego liścia flagowego (BBCH 37–39) 

Impeder  trineksapak etylu  0,6  JZ 
Moxa 250 EC  trineksapak etylu  0,6  JZ 
Tridus 250 EC  trineksapak etylu  0,6  JZ 
Optimus Super 175 EC  trineksapak etylu  0,9  JZ 
Stosować w fazie od widocznego, ale nierozwiniętego liścia flagowego do fazy nabrzmiewania pochwy liściowej liścia flagowego (BBCH 37–45) 
Baia P  etefon  0,75  PZ 
Coryx  etefon  0,75  PZ 
Etheguard  etefon  0,75  PZ 
Stosować w fazie pełni rozwiniętego liścia flagowego (BBCH 39) 
Canopy  chlorek mepikwatu  0,8–1,25  JZ, ZZ, TZ, PZ, JJ   
Medax Top 350 SC  chlorek mepikwatu + proheksadion wapnia  0,8–1,25  PZ, TZ, JZ, ZZ, JJ 
Stosować od wczesnej fazy rozwoju kłosa do początku fazy kłoszenia (BBCH 41–51)  
Grassrooter   etefon  1,0  JZ,PZ 
Grassrooter  etefon  0,75  JJ 

JZ – jęczmień ozimy; ZZ – żyto ozime; TZ – pszenżyto ozime; PZ – pszenica ozima; JJ – jęczmień jary 

Fragment artykułu “Dbając o dokłosie” autorstwa dr inż. Przemysława Kardasza, SD w Winnej Górze IOR–PIB, który ukazał się w majowym wydaniu Wiadomości Rolniczych Polska.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.