fbpx
Strona głównaPolecamyFilmy rolnicze YTSkorzystanie z 2-3 ekoschematów na jednym gruncie jest możliwe. Dlaczego jedne można...

Skorzystanie z 2-3 ekoschematów na jednym gruncie jest możliwe. Dlaczego jedne można łączyć, a innych nie? [video]

Podczas konferencji firmy Wialan, która odbyła się 24 lutego w Chęcinach swoją prelekcję na temat płatności w nowej WPR wygłosił Marek Krzysztoforski. Przy okazji tego wydarzenia zapytaliśmy specjalistę o płatności związane z ekoschematami; z ich łączeniem i wykluczeniami.

– Zasada jest mniej więcej taka. Wyobraźmy sobie, że mamy zrobienie planu nawozowego. Za to są pieniądze w ekoschematach 100 albo 300 zł, w zależności od odczynu czy to jest z wapniem czy bez. Ekoschemat jest płacony na wszystkie grunty orne i na wszystkie trwałe użytki zielone, chyba że na tym samym gruncie prowadzimy integrowaną produkcję rok i tam już nie możemy połączyć. A dlaczego? Bo zasadą integrowanej produkcji rolnej jest właśnie zrobienie analizy gleby. Jeżeli i tak musimy zgodnie z zasadą robić analizę gleby i stosować plan nawożenia, no to nie można dwa raz płacić – wyjaśnia Marek Krzysztoforski.

Zasady łączenia ekoschematów, źródło: MRiRW

– Za to sam takim schematem, który z niewieloma pozostałymi się wiąże, są uprawy miododajnych, ale na tych uprawach miododajnych nie można ani nawozić, ani stosować środków ochrony roślin, więc siłą rzeczy z wieloma ekoschematami się nie łączy – dodaje.

– Natomiast co ciekawego ta tabela jest dosyć duża i warto sobie ją przeanalizować, żeby uzyskać na przykład 2-3 ekoschematy na tym samym gruncie, bo jest to możliwe. Jeżeli rolnik prowadzi na przykład program rolno-środowiskowy, to tam są też dopuszczone łączenie z ekoschematami. Rolnicy ekologiczni się pytają, co im wolno, czego nie wolno. Otóż bardzo wiele ekoschematów łączy się z rolnictwem ekologicznym – wyjaśnia ekspert.

1 KOMENTARZ

  1. Ta tabelka też trochę przekłamuje. Wg niej międzyplony ozime nie można łączyć z wymieszaniem obornika wciągu 12h a projekt rozporządzenia mówi co innego.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.