Składki ZUS znowu w górę. Tym razem…

1 kwietnia wzrosła składka wypadkowa. To już druga podwyżka dla firm w tym roku. W lutym rząd obciążył przedsiębiorców wyższą składką rentową.

Wysokość składki wypadkowej dla przedsiębiorców zatrudniających mniej niż 10 pracowników będzie teraz wynosić 1,93 proc. podstawy, wobec dotychczasowych 1,67 proc. Przedsiębiorca działający od co najmniej 2 lat zapłaci więc za siebie 5,5 zł miesięcznie więcej (40,83 zł zamiast 35,33 zł). W skali roku będzie to więc 66 zł.
W przypadku pracownika kwota składki wypadkowej jest każdorazowo uzależniona od wysokości ich wynagrodzeń. W całości opłaca ją jednak pracodawca. W przypadku większych przedsiębiorców (zatrudniających powyżej 10 osób), w niektórych wypadkach składka wzrosła, w innych zmalała, zależnie od zaklasyfikowania do odpowiedniej grupy działalności gospodarczej.
Od grudnia zeszłego roku miesięczny koszt utrzymania jednego pracownika poszedł w górę o około 90 złotych – mówi w rozmowie z e-prawnik.pl Monika Zakrzewska, ekspert PKPP Lewiatan.
Na takich zmianach tracą przede wszystkim najmniejsi biznesmeni. – Chodzi o małe firmy, które zatrudniają nie więcej niż 9 pracowników oraz osoby samozatrudnione – wyjaśnia Zakrzewska.
Źródło: money.pl