fbpx
Strona głównaWiadomościIzby rolniczeSkładka ubezpieczeniowa za pomocnika rolnika powinna być płacona w cyklu trzydziestodniowym?

Składka ubezpieczeniowa za pomocnika rolnika powinna być płacona w cyklu trzydziestodniowym?

Zgodnie z obowiązującymi  przepisami ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, rolnik ma obowiązek zgłoszenia pomocników, z którymi zawarł umowę o pomocy przy zbiorach, do ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego oraz ubezpieczenia zdrowotnego w KRUS.

Zgłoszenie przez rolnika pomocnika do ubezpieczeń w KRUS jest obowiązkowe, obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego powstaje od dnia zgłoszenia do tego ubezpieczenia, a ustaje z dniem rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pomocy przy zbiorach.

Lubelska Izba Rolnicza proponuje, aby składka na ubezpieczenie zdrowotne za pomocnika rolnika była płacona w cyklu trzydziestodniowym.

– Wnioskujemy, żeby okres trzydziestu dni był liczony od dnia zawarcia umowy z pomocnikiem gospodarza. Następnie, gdy pomocnik gospodarza po przekroczeniu 30 dni nadal będzie zatrudniony u rolnika i przepracuje choćby jeden dzień, rolnik odprowadzi kolejną składkę za kolejny okres rozliczeniowy. Będzie to znaczna pomoc dla rolników, którzy bardzo często zatrudniają pracowników na przełomie miesięcy na zaledwie kilka dni lub tygodni – mówi Gustaw Jędrejek, prezes LIR.

Zdaniem rolników z Lubelszczyzny zasada niepodzielności składki jest krzywdząca dla rolników. Dlatego nie zgadzają  się z interpretacją Ministra Zdrowia, że taka zmiana w sposób nieuprawniony prowadziłaby do uprzywilejowania rolników.

W ocenie samorządu rolniczego  takie rozwiązanie legislacyjne stanowiłoby dostosowanie warunków ubezpieczenia do istoty oraz celu zawierania przez rolników umów o pomocy przy zbiorach. Umowy te są uzależnione od czasu trwania zbiorów, które zazwyczaj nie trwają dłużej niż 2-3 tygodnie, nierzadko trwają one zaledwie kilka dni.

W związku  z tym Walne Zgromadzenie Lubelskiej Izby Rolniczej postuluje, aby rolnicy odprowadzali składki zdrowotne z tytułu zatrudnienia pomocnika gospodarza w trzydziestodniowym okresie rozliczeniowym.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.